Uygulamada Sosyal Güvenlik Kurumu'nun özel hastanelere yönelik yaptırım yetkisi ve sonuçları
Social Security Institution's sanction authority against private hospitals in practice and its results
  1. Tez No: 903133
  2. Yazar: SELAHATTİN PAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN HAKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun özel hastanelere yönelik yaptırımı ve sonuçları incelenmiştir. Bu yaptırımlar; özel sağlık sunucusunun hak edişinden doğan kesinti, uyarı cezası, idari para cezası, faaliyet durdurma cezası ve sözleşme feshi/ruhsatın geri alınması olarak incelenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu yaptırım yetkileri ile idari yaptırımlar açısından sorun, özellikle de hak edişinden doğan kesintilerde yaşanmaktadır. İdari yaptırımlar açısından Yargıtay kararları incelendiğinde ise, kesintilerin ya da hizmet aksamalarının yaşanmasındaki temel neden, acil hasta olmayanların 'acil hasta girişi' olarak gösterilmesidir. Ancak davalı tarafların idari yaptırımın iptaline ilişkin yargısal merci başvuruları; Sosyal Güvenlik Kurumu'nun idari para, kesinti, uyarı cezası gibi işlemlerinin denetlenmesini gerektirmektedir. Ayrıca sağlık hizmeti verilmesini önleyen sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlayan“idari tedbir”odaklı hukuki yaptırımların da“idari ceza”niteliği taşıması gerekir. Bu ise, hastanelerin kurallara daha çok uyabileceğini ve yasaların da caydırıcı olabileceğini göstermesi bağlamında önemlidir. Bu çalışmada ifade edilen konu üzerine öneriler geliştirilmiştir; idari yaptırımların hukuki işlevleri bağlamında idari-yargısal talepte bulunabildikleri ve cezalara ilişkin kesintilerin haksız işlem olması halinde iade edildiği tespit edilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu gibi yerlerin gereksiz işlemlerden doğan cezalardan kaynaklı idari ceza işlem sorumluluklarını alabilmeleri gerekmekte olup yargısal mercide bunun önemli olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the sanction and consequences of the Social Security Institution for private hospitals were examined. These sanctions; The deduction arising from the progress of the private health provider was examined as a warning penalty, administrative fine, stopping penalty and contract termination/recovery of the license. The Social Security Institution is experienced in terms of sanction powers and administrative sanctions, especially in the deductions arising from the entitlement. When the decisions of the Supreme Court of Appeals are examined in terms of administrative sanctions, the main reason for interruptions or service disruptions is that non -emergency patients are shown as 'Emergency Patient Introduction'. However, the judicial authority applications of the defendant parties regarding the cancellation of administrative sanctions; The Social Security Institution requires supervision of the transactions such as administrative money, deduction and warning penalties. In addition, the“administrative measure”focused legal sanctions aimed at eliminating the problems that prevent health care services should be“administrative punishment”. This is important in the context of showing that hospitals can comply with the rules and laws may be deterrent. Suggestions were developed on the subject expressed in this study; In the context of the legal functions of administrative sanctions, they could make administrative-aggressive requests and that the deductions regarding the penalties were returned in case of unfair proceedings. Places such as the Social Security Institution should be able to obtain administrative penalty responsibilities due to unnecessary procedures and it is determined that this may be important in the judicial authority.