61 numaralı Ayıntab şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s.201-300)
Transcription and evaluation of the 61 numbered Ayintab sher'i̇yye registry (pp.201-300)
- Tez No: 903140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
61 Numaralı Ayıntab Şerٔiyye Defteri olarak bilinen ve Hicri 1124–1125 (MS 1712–1713) dönemine ait olan şeriyye defteri toplam 300 sayfadan oluşmaktadır. Bu inceleme için şeriyye sicilinin son 100 sayfası titizlikle yazıya geçirilmiştir. Bu kayıtta, MS 1712-1713 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda ortaya çıkan siyasi, idari, askeri, ekonomik ve sosyal olayların kapsamlı bir açıklaması bulunabilir. Bu paha biçilmez kaynak, bürokrasi, dini uygulamalar, dinler arası ilişkiler, kültürel meseleler ve yöneticilerin rolleri ve sorumlulukları dahil olmak üzere toplumun çeşitli yönlerini araştırıyor. Ayrıca borç, miras anlaşmazlıkları, cinayet gibi hukuki sorunlar da bu sicil sayfalarında titizlikle belgeleniyor.
Özet (Çeviri)
The religious book, known as Ayıntab Şerٔiyye Book No. 61, belonging to the Hijri 1124–1125 (AD 1712–1713) period, consists of a total of 300 pages. For this analysis, the last 100 pages of the court register were meticulously transcribed. In this record, a comprehensive description of the political, administrative, military, economic and social events that occurred in the Ottoman Empire between 1712 and 1713 AD can be found. This invaluable resource explores various aspects of society, including bureaucracy, religious practices, interfaith relations, cultural issues, and the roles and responsibilities of rulers. In addition, legal problems such as debt, inheritance disputes, and murder are meticulously documented in these registry pages.