61 numaralı şeri'yye sicil defterine göre 'Ankara'da ictimai ve iktisadi hayat' (1680 - 1682)
'Social and economic life of Ankara' according to 61 numbered register (1680 - 1682)
  1. Tez No: 217336
  2. Yazar: FUAT TEZAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
61 numaralı sicil defterine göre Ankara'da içtimai ve iktisadi hayat baslığı altında incelediğim yüksek lisans tezimi üç ana baslık altında ele almaya çalıstım. Birinci bölümde , Ankara'nın idari yapısından, Ankara'da bulunan mahalle ve karyelerden bahsederken, idari görevliler baslığı altında da mütesellim, mübasir, kassam, muhtesip ve subası gibi görevlileri anlatmaya çalıstım. Tezimin ikinci bölümünde ise , Ankara'da Sosyal Hayat baslığı altında döneme ait Ankara'nın Aile hayatı ,toplum düzenini bozan olayları , vakıflar , Müslim gayri ?müslim ahalinin yasantısı , köleler , sicilde adı geçen isimler, esya isimleri, takı isimleri ,zümre isimleri , giyim-kusam isimleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Ankara'nın ticari ve iktisadi yapısından , bu dönemdeki alım-satım olayları , alacak ve borç davaları , hibe olayları , bu dönemdeki narh fiyatlarıyla alakalı belgeler yer alırken son olarak ta tezimizin transkripsiyonundan olusan bölüm ile tezimi bitirdim.
Özet (Çeviri)
In this work, social and economic life of the Ankara has been investigated according to 61 numbered register. ?n the first of part of this work. Manegerial configuration and distriats of the Ankara have ben exlamed. The function of the müteseelim , process- server, kassam muhtesip,subası have been exlamed in the manegerial officials part. ?n the second part of the work the family life of Ankara , events that disturb the order of the society , cognizant, livings of muslim and non-muslim population ,slaves names that are mentioned in the register , object names, jewel names, group namus and costume names have been described in the social life of the Ankara part. In the third part of this work , the commercial and financial construction of the Ankara , buying-selling events, credit-debt suits , donation events, have been explained. addition, the documents related with the officially fixed prices have been taken part. Lastly, this work have been ended with the part of transkripsiyon.