Ağır bakım tesislerinde fiziksel risk faktörlerinin tespiti
Detection of physical risk factors in heavy maintenance facilities
  1. Tez No: 903155
  2. Yazar: ERHAN ENGİN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişen teknoloji, verimli daha yüksek kapasiteli üretimi beraberinde getirmiş, artan makinalaşma ve çalışan üzerinde oluşan baskı sonucu iş sağlığı ve güvenliği kavramını ortaya çıkarmıştır. Öncelerde önemsenmeyen bu kavram işletmeyi tehlikeye sokmasıyla birlikte önem kazanmıştır. Çeşitli çalışmalar sonucunda çalışma şartlarını ve düzenini kapsayan bir takım kurallar oluşturulmuştur. Zamanla bu kurallara bilimsel yaklaşımlar da dahil olarak daha güvenli ve proaktif çalışma ortamları oluşturulmasına yönelik araştırmalar eklenmiştir. Dünyada olan bu gelişmelere ülkemiz tepkisiz kalamamış olup iş sağlığı ve güvenliği alanında yetersiz kalan 4857 sayılı İş Kanununa ek olarak 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanun dayanak gösterilerek hemen hemen tüm isg yönetmelikleri yenilenerek iş sağlığı ve güvenliğinde daha yenilikçi ve önleyici bir çalışma ortamı yakalanılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, ağır bakım tesislerinde karşılaşılan başta fiziksel risk etmenleri olmak üzere ortamdaki risk faktörleri ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı iş sağlığı ve güvenliği risklerinin tespiti, tanımı ve kabul edilebilir düzeye indirilmesi için neler yapılabileceğidir. Mevcut iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine göre alınması gereken önlemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology has brought about efficient, higher capacity production, and occupational health and insurance coverage has emerged as a result of increased mechanization and the pressure on employees. This concept, which was previously ignored, has gained importance as it puts the business in danger. It includes a set of rules covering working conditions and order as a result of diversity. Over time, research has been added to these rules, including scientific approaches, to create safer and proactive working environments. In addition to the Labor Law No. 4857, which could not remain unresponsive to these developments in the world and was inadequate in the field of occupational health and life, the Occupational Health and Safety Law No. 6331 was enacted in 2012. Based on this law, almost all OSH regulations have been renewed and a more advanced and preventive working environment in occupational health and safety continues to be achieved. In this study, environmental risk factors, especially physical risk factors, encountered in intensive care facilities are discussed.The aim of this study is to identify and define occupational health and safety risks and what can be done to reduce them to acceptable levels.Measures that must be taken according to current occupational health and safety regulations are discussed.