Anonim şirketlerde nama yazılı payların miras yoluyla geçişi
Transfer of registered shares in joint stock companies through inheritance
- Tez No: 903156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Anonim şirketlerde pay kavramı çeşitli anlamlar ifade etmektedir. Pay kavramı, temelde bu kavram pay sahipliği statüsünü belirlemekte ve anonim şirket sermayesi ile ilişkilendirilmektedir. Pay sahibi, sahip olduğu paylar uyarınca anonim şirkete karşı çok sayıda malvarlığı hakları ile idari haklar kazanmaktadır. Bu paylar hamiline veya nama yazılı senetlere bağlanmış olabileceği gibi çıplak (senetsiz) da olabilir. Payın senede bağlanıp bağlanmadığına ve senedin türüne göre payın devri usulü de farklılık göstermektedir; fakat anonim şirketlerde kural olarak pay sahiplerinin kimliği bir önem taşımadığından, paylarının devrinde payların serbestçe devredilebilmesi ilkesi geçerlidir. Genel kural bu olmakla birlikte, nama yazılı pay senetleri bakımından kanunda öngörülen ve/veya şirket esas sözleşmesinde yer verilebilecek birtakım bağlam hükümleri ile payların devrinin sınırlandırılabilmesi ve devrin şirketin onayına tabi kılınması mümkündür. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki (“TTK”) bağlam hükümlerine ilişkin düzenlemeler uyarınca halka kapalı ortaklıklarda pay senetlerinin miras ve mirasın paylaşımı ile devredilmesi halinde anılan bağlam hükümleri uygulama alanı bulamayacak, anonim şirket yalnızca devre konu payları gerçek değerinden almak için teklifte bulunarak payların devrine engel olabilecektir. İşbu çalışmada, miras ve mirasın paylaşımı kavramları hakkında özet açıklamalar yapıldıktan sonra öğretideki görüşler ve yargı kararları çerçevesinde nama yazılı payların miras ve/veya mirasın paylaşımına konu edilerek devredilmesi halinde şirketin yukarıda anılan alım hakkının hukuki niteliği tespit edilmiş ve bu hakkın kullanılma şartları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise bağlı nama yazılı payların miras yoluyla geçişinde pratikte yaşanabilecek birtakım durumlar yönünden hukuki değerlendirmeler yapılarak öğretiye ve uygulamaya yönelik katkıda bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The concept of share basically determines the status of share ownership and is associated with the capital of the joint stock company. The shareholder gains many property rights and administrative rights against the joint stock company in accordance with the shares he/she owns. Since the identity of the shareholders is not important in joint stock companies, the principle of free transfer of shares is valid in the transfer of shares. Although this is the general rule, it is possible to restrict the transfer of shares and to make the transfer subject to the approval of the company through certain restrictive provisions stipulated in the law and/or in the articles of association. That being said, the transfer of shares through inheritance and division of inheritance in non-public joint stock companies is not applicable, and the joint stock company may only hinder the transfer of shares by making an offer to buy the shares at their real value. In this study, after making brief explanations on the concepts of inheritance and division of inheritance, the legal nature of the purchase right of the company in case of transfer of registered shares through inheritance have been determined within the opinions of the scholars and judicial decisions; and the conditions for the exercise of this right have been examined in detail. In the last part of the study, legal issues have been made in terms of some situations that may be experienced in practice in the transfer of restricted registered shares through inheritance.