Güzel sanatlar lisesi piyano dersi kazanımlarının Bloom taksonomisine göre incelenmesi ve öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
An investigation of piano class acquisitions in fine arts high schools according to Bloom Taxonomy and evaluation in accordance with teacher opinions
  1. Tez No: 903161
  2. Yazar: FATİH İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAMİL İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma, Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf piyano dersi kazanımlarının Bloom taksonomisine göre incelenmesi ve öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak doküman inceleme ve görüşme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın doküman inceleme boyutunda GSL 9. sınıf piyano dersi hedeflerinin yer aldığı müzik eğitim programı incelenmiş ve kazanımlar alan uzmanı üç akademisyenden alınan görüşler doğrultusunda Bloom taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Görüşme boyutunda ise piyano dersi kazanımlarının sınıf düzeyi açısından uygunluğu, açık ve anlaşılır oluşu, öğrencilerin müzikal gelişmeleri açısından önemi, gerçekleşme ve ölçülebilme durumları; Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan 14 piyano öğretmeninden alınan görüşler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırmanın veri kaynağını Güzel Sanatlar Lisesi Piyano Dersi Öğretim Programı, katılımcı grubunu ise Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 14 piyano öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Bloom Taksonomisine Göre Kazanım Değerlendirme Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma verilerine göre,“Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf piyano dersi kazanımlarının bilişsel, duyuşsal ve devinişsel alan basamaklarına göre nicelik ve nitelik olarak nasıl bir dağılım göstermektedir?”sorusuna yönelik olarak GSL 9. sınıf piyano dersi kazanımlarının bilişsel alan basamak dağılımlarının“Hatırlama”ve“Anlama”basamaklarında en fazla,“Yaratma”basamağında ise en az olduğu; duyuşsal alana yönelik kazanımların basamak dağılımlarının“Alma”ve“Tepki Verme”basamaklarında en fazla“Değer Verme”ve“Kişilik Hâline Getirme”basamaklarına yönelik kazanım olmadığı; devinişsel alana yönelik kazanımların basamak dağılımlarının“Algılama/Uyarılma”basamağında en fazla“Yaratma”basamağında ise en az kazanım olduğu bulgusu elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci sorusu olan“Piyano öğretmenlerinin, Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf piyano dersi kazanımlarına yönelik görüşleri nelerdir?”sorusuna yönelik verilerde ise öğretmenlerin, piyano dersinde temel becerilerin öğrenci seviyesine uygun olduğunu ancak bazı konuların (örneğin eksik ölçü biçimi ve makam dizileri) zorlayıcı olabileceği yönünde görüş bildirdikleri bulgusu elde edilmiştir. Kazanımlar genel olarak açık, anlaşılır ve gerçekleşebilir bulunmuş ancak bazı hedef davranışların daha fazla açıklama ve rehberlik gerektirdiği ifade edilmiştir. Öğretmenler, kazanımların önemli ve ölçülebilir olduğunu düşünmekle birlikte, bölgesel ve donanımsal farklılıklar ile müfredatın dengesi gibi faktörlerin değerlendirmede rol oynadığını vurgulamışlardır. Sonuçlar: Bu çalışma, piyano eğitiminde bilişsel, duyuşsal ve devinişsel kazanımların öğretmenler tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildiğini ortaya koymaktadır. Kazanımların genelde açık, anlaşılır ve uygulanabilir olduğu ancak bazı konuların daha fazla açıklama ve rehberlik gerektirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, kazanımların öğrencilerin seviyelerine uygun olduğu, öğretim programının bölgesel ve donanımsal farklılıklara bağlı olarak bazı zorluklar içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the learning outcomes of the 9th-grade piano course in Fine Arts High Schools according to Bloom's taxonomy and evaluate them based on the opinions of teachers. Method: This study was conducted using qualitative research methods, utilizing document analysis and interview techniques. The music education curriculum, which includes the objectives of the 9th-grade piano course in Fine Arts High Schools, was reviewed, and the learning outcomes were classified according to Bloom's Taxonomy. The appropriateness and realization of the piano course outcomes were evaluated based on the views of 14 piano teachers working in Fine Arts High Schools in the Eastern Anatolia Region and 3 academic experts in the field.“Learning Outcome Evaluation Form According to Bloom's Taxonomy”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools. Findings: According to the research data, regarding the question“How do the cognitive, affective, and psychomotor domain outcomes of the 9th-grade piano course in Fine Arts High Schools distribute in terms of quantity and quality?”, it was found that the cognitive domain outcomes of the 9th-grade piano course in Fine Arts High Schools are mostly distributed at the“Remembering”and“Understanding”levels, while the“Creating”level had the fewest outcomes. Regarding the affective domain, the outcomes were most concentrated at the“Receiving”and“Responding”levels, and there were no outcomes related to the“Valuing”and“Characterizing by Value”levels. In terms of the psychomotor domain, the outcomes were most concentrated at the“Perception/Set”level and least at the“Creating”level. For the second research question,“What are the views of piano teachers on the learning outcomes of the 9th-grade piano course in Fine Arts High Schools?”, the findings showed that teachers believe that the basic skills in the piano course are appropriate for students' levels. However, some topics (e.g., incomplete measure forms and modes) could be challenging. The outcomes were generally found to be clear, understandable, and achievable, though some target behaviors require more explanation and guidance. While teachers considered the outcomes important and measurable, they emphasized that factors such as regional and equipment differences and the balance of the curriculum play a role in the evaluation. Conclusions: This study reveals that cognitive, affective, and psychomotor outcomes in piano education are positively evaluated by teachers. The outcomes were generally found to be clear, understandable, and applicable, but some topics require more explanation and guidance. Furthermore, the outcomes were found to be suitable for students' levels, although the curriculum may present some challenges depending on regional and equipment-related differences.