Dijital dönüşüm uygulamalarının işletmelerdeki enerji verimliliği süreçlerine katkısı: Bir çelik boru üretim tesisi örneği
Contribution of digital transformation applications to energy efficency processes in businesses: A case study of a steel pipe production facility
- Tez No: 903162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde dijital dönüşüm teknolojilerinin enerji verimliliği üzerindeki etkilerini incelemektir. Dijital dönüşümün enerji tüketimi, maliyetler ve çevresel etkiler üzerindeki katkıları değerlendirilmiştir. Araştırma, Türkiye' de bir çelik boru üretim tesisinde yürütülmüş ve enerji etüt çalışmalarıyla dijital dönüşüm teknolojilerinin entegrasyonunu kapsamıştır. Elde edilen bulgular, dijital dönüşüm teknolojilerinin enerji verimliliğini artırmada ve işletme maliyetlerini düşürmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Enerji tüketimi ve karbon emisyonlarındaki azalmalar, dijital dönüşümün çevresel sürdürülebilirlik açısından da faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. İşletmelerde dijital teknolojilerin kullanımı, enerji verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir üretim süreçlerini geliştirmek için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of digital transformation technologies on energy efficiency in businesses. The contributions of digital transformation to energy consumption, costs, and environmental impacts were evaluated. The research was conducted in a steel pipe production facility in Turkey and included the integration of digital transformation technologies through energy audit studies. The findings indicate that digital transformation technologies play a significant role in improving energy efficiency and reducing operational costs. Reductions in energy consumption and carbon emissions also demonstrate the benefits of digital transformation for environmental sustainability. The use of digital technologies in businesses is crucial for enhancing energy efficiency and developing sustainable production processes.