Göçmen ve mülteci sorununun çözümü bağlamında uluslararası yaklaşımlar ve maliye politikaları
International approaches and fiscal policies in the context of solving the migrant and refugee problem
- Tez No: 903188
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN HEPAKSAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Küreselleşme, küresel bütünleşme veya küresel entegrasyon olarak adlandırılan uluslararası iktisadi, mali, sosyal, kültürel ve siyasi ilişkilerin yaygınlaşması sürecidir. Küreselleşme tanımlamasında fikir birliği bulunmasa da tüm dünyayı etkilemesi, küreselleşme karşısında ortak hareketi zorunlu kılmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte oluşan ve çeşitlenen küresel kamusal mal ve hizmetler kapsamında farklı boyut kazanan göç de bu doğrultuda çalışmamızda ele alınmıştır. Günümüzün küreselleşen dünyasında göç karşısında kayıtsız kalmak mümkün değildir. Her ulus devletin başta coğrafi etkenler olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklı farklı gelişmişlik düzeyleri, göç alan/veren veya transfer ülke konumlarını belirlemiştir. Küreselleşmenin getirdiği teknoloji kullanımının yaygınlaşması ile ülkelerin yaşam koşullarının görünür kılınması göç hareketliliğini başlatmaktadır. Küresel problem halini alan göç, ilk olarak maliye literatüründe küresel kamusal mal ve hizmetler sınıflandırmasına tabi tutularak bu çalışmada incelenmiştir. Küresel bir otoritenin varlığı olmadığı için küresel mal ve hizmetlerin sunumu ve finansmanı konusundaki belirsizlik ile göçmen ve mülteciler özelinde sağlanacak mal ve hizmetlerin sunumu ve finansmanı sorununun benzerlik içermesi, göç konusunun maliye literatüründe incelenmesi gerekliliğinin bir diğer yönünü oluşturmaktadır. Göç, düzenli, düzensiz veya iltica şeklinde gerçekleşebilmektedir. Düzenli göç, yasal mevzuatlara uygun bir şekilde gerçekleştiğinden bireylerin en doğal hakkı olan seyahat edebilme özgürlüğünü kullanmaları sonucu herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak düzenli göçün düzensiz göç yarattığı veya doğrudan düzensiz göç oluşturduğu durumlarda ülke kurallarının ihlaliyle sonuçlanmakta ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada düzenli göç, düzensiz göç ve düzenli veya düzensiz göç ayrımı yapılmadan mülteci hareketleri karşısında ülkelerde oluşan sorunlar ve ülkelerin çözüm yöntemleri ve finansmanı irdelenecektir. Düzenli göçü teşvik edici uygulamalar, düzensiz göçü engelleyici veya önleyici tedbirler ve iltica sistemlerini içeren göç politikalarının etkinliği değerlendirilecektir. Göç politikalarından hareketle ulus devletlerin göçmen ve mülteci sorununun çözümüne yönelik nasıl yaklaşım sergidekileri veya sergileyecekleri uluslararası yaklaşımlar başlığı ile ifade edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca uluslararası göç meselesi karşısında ulusların sınırlı kaynaklarının kullanımını planladıkları maliye politikaları kapsamında ulusal ve uluslararası düzeydeki katkı ve maliyetlere yer verilmiştir. Göç politikalarının maliye politikasına etkisinin ise birçok hususa göre değiştiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalisation is the process of expansion of international economic, financial, social, cultural, and political relations, which is called global integration. Although there is no consensus on the definition of globalization, the fact that it affects the whole world makes joint action against it compulsory. Migration, which has gained a different dimension within the scope of global public goods and services that have emerged and diversified with globalisation, has been addressed in our study in this direction. In today's globalising world, it is not possible to remain indifferent to migration. The different levels of development of each nation-state due to various factors, especially geographical factors, have determined the positions of migration-receiving, giving, or transfer countries. With the widespread use of technology brought about by globalisation, making the living conditions of countries visible initiates migration mobility. Migration, which has become a global problem, was first analysed in this study by classifying global public goods and services in the finance literature. The uncertainty about the provision and financing of global goods and services due to the absence of a global authority and the similarity between the problem of provision and financing of goods and services to be provided for migrants and refugees constitute another aspect of the necessity to examine the issue of migration in the finance literature. Migration can take place in the form of regular, irregular, or asylum. Since regular migration takes place in accordance with legal regulations, it does not pose any problem as a result of individuals exercising their freedom to travel, which is their most natural right. However, in cases where regular migration creates irregular migration or directly creates irregular migration, it results in violation of the rules of the country, and problems arise. In this study, the problems arising in countries in the face of refugee movements and the solution methods and financing of countries will be analysed without making a distinction between regular migration, irregular migration, and regular or irregular migration. The effectiveness of migration policies, including practices encouraging regular migration, measures preventing or preventing irregular migration, and asylum systems, will be evaluated. Based on migration policies, it will be tried to express how nation states have or will have an approach towards the solution of the migrant and refugee problem under the title of international approaches. In addition, the contributions and costs at the national and international level within the scope of fiscal policies that nations plan to use their limited resources in the face of the international migration issue are included. It has been revealed that the impact of migration policies on fiscal policy varies according to many issues.