Ortaokul öğrencilerinin sıfır atıkla ilgili görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The analysis of middle school students' opinions about zero waste in terms of some variables
  1. Tez No: 903211
  2. Yazar: OLCAY MUTLU DERİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin sıfır atık ile ilgili görüşlerini farklı değişkenler açısından analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntemin eşzamanlı üçgenleme deseni kullanılmıştır. Araştırma Amasya merkezde belirlenen altı farklı ortaokulun 5.-8. Sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden, 403 gönüllü öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri iki ayrı kategoriden oluşan görüşme formu aracılığı ile elde edilmiştir. Görüşme formunun, öğrencilerin demografik bilgilerinin elde edildiği birinci kısmını; kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan ikinci kısmı takip etmektedir. Kapalı uçlu sorular öğrencilerin sıfır atıkla ilgili görüşlerini içerirken, açık uçlu sorular bu görüşlerin nedenlerine yönelik hazırlanmıştır. Elde edilen öğrenci görüşleri, betimsel analiz yöntemiyle üç ana kategori ve toplam 12 alt kategoride ele alınmış olup, alt kategoride belirlenen kodlar frekans ve yüzde değerleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF MIDDLE SCHOOL STUDENTS' OPINIONS ABOUT ZERO WASTE IN TERMS OF SOME VARIABLES This research was carried out to analyze the opinions of secondary school students about zero waste in terms of different variables. The mixed method simultaneous triangulation design model was used in the research. The research was conducted on 5th-8th grade students studying in six different secondary schools determined in the center of Amasya. It was carried out with 403 volunteer students, consisting of primary school students. The data of the research was obtained through an interview form consisting of two separate categories. The first part of the interview form, where demographic information of the students is obtained; follows the second part, consisting of closed and open-ended questions. While closed-ended questions were aimed at students' opinions about zero waste, open-ended questions were prepared to examine the reasons for these opinions. The student opinions obtained were discussed in two main categories and a total of 12 subcategories with the descriptive analysis method, and the codes determined in the subcategory were analyzed with frequency and percentage values.