Şevkânî'nin Fethu'l Kadîr tefsirinde Hz. Âişe'nin rivayetleri
In Şevkânî's interpretation of Fethu'l Qadîr narratives of Aisha
- Tez No: 903263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA GEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Şevkânî'nin Fethu'l-Kadîr Tefsirinde Hz. Âişe'nin Rivayetleri isimli çalışmamız, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmamızın giriş bölümünde, yapılan tezin önemi, amacı, yöntem ve kaynaları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde kısaca Hz. Âişe'nin hayatından ve genel anlamda ilmi birikiminden detaylara girilmeden bahsedilmektedir. İkinci bölümde; Kur'an'ı Kuran'la tefsiri, Kur'an'ı sünnet'le tefsiri, ictihâdı, sebeb-i nüzûl bilgisi, kırâat ve nesh'le ilgili rivayetleri ele alınarak Hz.Âişe'nin tefsirci yönü ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; Fethu'l-Kadîr tefsirinde, Hz. Âişe'nin fıkhî konularla ilgili rivayetleri, muamelatla ilgili rivayetleri, Hz. Peygamber'in hanımları ile ilgili rivayetleri, ahvâl-i şahsiyye ile ilgili rivayetleri, Fezâilü'l-Kur'an ile ilgili rivayetleri ve son bölümde ise tek başlık altında toplanamayacak çeşitli konular'a dair rivayetleri yer almaktadır. Yapılan araştırma sonunda Fethu'l-Kadîr tefsirinde Hz. Âişe'nin; yüz elli dört ayette, ikiyüz onaltı rivayeti olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda bunların hepsi incelenerek farklılıklarına dikkat çekilmiştir. Hz. Âişe'nin Kur'an'ı Kerim'i tefsir etme metodu araştırılarak, onun tefsir alanına katkıları ve nasıl bir müfessir olduğu örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study, titled“The Narrations of Hz. Aisha in Shawkani's Tafsir Fath al-Qadir”consists of an introduction and three chapters. In the introduction part of our research, information about the significance, purpose, methodology, and sources of the thesis is given. The first chapter briefly discusses the life of Hz. Aisha and her general scholarly background without going into detailed specifics. In the second section, the exegesis of the Qur'an through the Qur'an, the exegesis of the Qur'an through the Sunnah, her ijtihad, her knowledge of the causes of revelation (nuzul), and her narrations regarding qira'at and abrogation (naskh) are discussed to reveal the exegetical approach of Hz. Aisha. In the third section, Aisha's narrations in the Fath al-Qadir commentary are presented, including those related to Islamic jurisprudential matters (fıqh), Islamic transactions (mu'amalat), the wives of the Prophet, Islamic family law (ahwal al-shakhsiyya), and the virtues of the Qur'an (fada'il al-Qur'an). Additionally, in the last part, her narrations on various topics that could not be categorized under a single heading are included. The research identified two hundred sixteen narrations of Aisha in one hundred fifty-four verses of the Fath al-Qadir commentary. All these narrations were examined, and their diffrences were highlighted. Aisha's method of interpreting the Quran was investigated, and her contributions to field of exegesis and her role as an interpreter were explained with examples.