Ambalaj tasarımının marka imajı üzerine etkisi ve bir tasarım çalışması
The effect of packaging design on brand image and a design study
  1. Tez No: 903277
  2. Yazar: SELİN OKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Farkında olunsa da olunmasa da ambalajların hayatın her alanını kuşattığı bir dünyada yaşanmaktadır. Günümüzde bir ürünü ambalajından ayrı düşünmek neredeyse imkânsızdır. Ürünün, koruma ve taşıma işlevleri için ambalaja duyduğu ihtiyaca ek, piyasadaki ürün çeşitliğindeki artış, tanıtım, pazarlama, iletişim ihtiyaçlarını da doğurmuştur. Ambalaj, tasarım yönüyle bu beklentiyi karşılayarak ürün ve marka hakkında tüketiciyi bilgilendiren bir iletişim aracı haline gelmiştir. Günümüzde artan ürün çeşitliliği ve ürünler arasındaki bariz farkların azaldığı piyasa koşullarında, ambalaj tasarımı etkili ve özgün stratejilerle markaların tüketici zihinlerinde rekabet avantajı oluşturacak imajın oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma ambalaj tasarımının marka imajı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ambalajın, tüketici ile marka arasındaki iletişimi nasıl güçlendirdiği, tüketici algısını nasıl şekillendirdiği ve satın alma kararlarını nasıl etkilediği konularına odaklanmıştır. Literatür taraması ve niteliksel-betimleme araştırma tekniği kullanılarak, çeşitli ambalaj tasarımı örnekleri üzerinden bu ilişkinin dinamikleri ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak; ambalaj tasarımının marka imajını etkileyen yönleri olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether consciously recognized or not, a world encompassed by packaging is being experienced. Today, it is almost impossible to think of a product without its packaging. In addition to the packaging need for functions such as protection and transportation; the increase in product variety in the market has also created some necessities for promotion, marketing, and communication. Packaging, through its design aspect, meets these expectations and becomes a communication tool that informs the consumer about the product and the brand. In today's market conditions where product diversity is increasing and the obvious differences between products are diminishing; packaging design, along with effective and unique strategies, contributes to the formation of an image that provides a competitive advantage in the minds of consumers. This study examines the impact of packaging design on brand image. It focuses on how packaging augments communication between consumer and brand, shapes consumer perception, and influences purchasing decisions. Using literature review and qualitative-descriptive research techniques, the dynamics of this relationship have been revealed through various packaging design examples. In conclusion, it has been determined that packaging design has aspects that affect brand image.