Orta Çağ'da salgın hastalıklar
Epidemic diseases in The Middle Ages
- Tez No: 903295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Orta Çağ döneminde, hem İslam dünyasında hem de Avrupa coğrafyasında meydana gelen salgın hastalıklar, ortaya çıktığı toplumların sosyo ekonomik yapıları üzerinde belirgin etkiler yaratmıştır. Salgın hastalıklar, Cüzzam, Veba, Sıtma, Çiçek ve Frengi hastalığı gibi farklı biçimlerde kendini göstermekte olup, bu hastalıklar arasında en tehlikeli ve hızlı yayılanı veba olarak kabul edilmektedir. Bu hastalıklar Avrupa'dan İslam dünyasına kadar uzanan geniş bir coğrafyada, farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkmış ve benzer nedenlere dayanan büyük önlemlerin alınmasına yol açmıştır. Her ne kadar günümüz tıbbı ile karşılaştırıldığında etkili mücadele yöntemleri sınırlı olsa da, Orta Çağ boyunca bu salgın hastalıklarla başa çıkma çabaları dikkate değerdir. Buna bağlı olarak Avrupalı ve İslam dünyasındaki hekimlerin salgın hastalıklarla mücadele yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda Veba hastalığı ekseninde, Orta Çağ boyunca Cüzzam, Sıtma, Çiçek Hastalığı ve Frengi gibi salgın hastalıkların ortaya çıkışı ve tedavi yöntemleri, yapılan araştırma ve değerlendirmeler çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Middle Ages, epidemics that occurred both in the Islamic world and in the European geography had significant effects on the socio-economic structures of the societies in which they emerged. Epidemic diseases manifested themselves in different forms such as leprosy, plague, malaria, smallpox and syphilis, and the most dangerous and rapidly spreading of these diseases is considered to be plague. These diseases emerged in a wide geography from Europe to the Islamic world at different periods of time and led to the adoption of major measures based on similar reasons. Although effective methods of combating these epidemics were limited compared to today's medicine, the efforts to cope with these epidemics during the Middle Ages are remarkable. Accordingly, the methods of European and Islamic physicians to combat epidemics come to the fore. In our study, the emergence and treatment methods of epidemic diseases such as leprosy, malaria, smallpox and syphilis during the Middle Ages are discussed within the framework of research and evaluations.