Çocuk Katılım Anketi'nin Türkçe uyarlaması ve psikometrikdeğerlerinin incelenmesi
Turkish adaptation of child participation survey and examination of psychometric values
  1. Tez No: 903296
  2. Yazar: NURSENA ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARKIN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma, Çocuk Katılım Anketi'nin (ÇKA) Türkçe'ye uyarlanması ve tipik gelişim gösteren çocuklar üzerinde geçerlilik ve güvenilirlik değerlerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 4-6 yaş arası 197 tipik gelişim gösteren çocuk ve bilinen grup geçerliliğini test etmek amacıyla 61 Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuk dahil edildi. ÇKA'nın Türkçe uyarlaması, Dünya Sağlık Örgütü'nün ölçeklerin farklı dillere çevrilmesi için belirlediği prosedürlere uygun olarak gerçekleştirildi ve çalışmaya dahil edilen çocukların ebeveynleri tarafından dolduruldu. Ayrıca, rastgele seçilen 80 tipik gelişim gösteren çocuğun ebeveynleri, 2 hafta sonra ÇKA'yı tekrar doldurdu. ÇKA'nın geçerliliği yapı geçerliliği yöntemiyle; güvenilirliği ise iç tutarlılık ve test-tekrar test yöntemleriyle değerlendirildi. Cronbach's α katsayısı 0,97 olarak hesaplandı. ÇKA'nın tüm alt testlerinde (günlük yaşam aktiviteleri, yardımcı günlük yaşam aktiviteleri, oyun, serbest zaman, sosyal katılım, eğitim) ICC (intraclass correlation coefficient) değerleri mükemmel düzeyde (ICC > 0,9) bulundu. Sonuç olarak, ÇKA Türkçe versiyonu, tipik gelişim gösteren çocuklarda aktivite katılımını değerlendirebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to adapt the Child Participation Questionnaire (CPQ) into Turkish and to examine the validity and reliability values in typically developing children. The study included 197 typically developing children aged 4-6 years and 61 children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) to test known group validity. The Turkish adaptation of the CPQ was carried out in accordance with the procedures set by the World Health Organization for translating scales into different languages and was completed by the parents of the children included in the study. Additionally, the parents of 80 randomly selected typically developing children completed the CPQ again after two weeks. The validity of the CPQ was evaluated using construct validity, while its reliability was assessed using internal consistency and test-retest methods. Cronbach's α coefficient was calculated as 0.97. The intraclass correlation coefficient (ICC) values for all subtests of the CPQ (daily living activities, instrumental daily living activities, play, leisure, social participation, education) were found to be excellent (ICC > 0.9). As a result, the Turkish version of the CPQ was determined to be a valid and reliable measurement tool for assessing activity participation in typically developing children.