Y ve Z kuşağının giysi satın alma pişmanlığına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining generation Y and Z's attitudes towards clothing purchase regret
  1. Tez No: 903297
  2. Yazar: GİZEMNUR AYTÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Satın alma tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirdiği bir eylemdir. Satın alma alışkanlıklarının değişmesi, fiziksel alışverişe göre çok daha kolay olan online alışverişin yoğun bir şekilde kullanımı ile satın alma davranışlarında da değişiklikler meydana gelmiştir. Sosyal medya, reklamlar ve etkileyici pazarlama stratejileri, insanları sık sık planlamadıkları harcamalara teşvik ederken, bu durum satın alma pişmanlığını da tetiklemektedir. Özellikle ihtiyaç dışında yapılan alışverişler sonrasında ortaya çıkan bu durum, bireylerin aldıkları ürün veya hizmetten tatmin olmamaları, maliyeti yüksek bulmaları veya farklı seçenekler arasında daha iyi bir tercih yapabileceklerini düşünmeleri sonucunda yaşanır. Bu araştırmada Y ve Z kuşağı bireylerin giysi satın alma pişmanlığına yönelik tutumlarını incelemek amaçlanmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın evreni Y kuşağı (1980-1994) ve Z kuşağı(1995-2005) bireyler; örneklemini ise Ankara, İstanbul, İzmir illerinde yaşayan basit tesadüfi yöntem ile seçilen 441 kadın ve erkek bireyden oluşmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak online ortamda hazırlanan anket kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışma da kuşak, cinsiyet ve alışveriş türüne göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda Y kuşağı bireylerin fiziki mağazaları tercih ettikleri görülürken Z kuşağı bireylerin online mağazaları tercih ettikleri tespit edilmiştir. Cinsiyete göre satın alma davranışlarının karşılaştırıldığı bir tabloda ekonomik duruma ait ifadelerden kadınların sezonda pahalıya aldıkları ürünlerin fiyatının düştüğünü gördüklerinde pişman olurken erkeklerin indirim dönemlerini asla kaçırmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purchasing is an action that consumers take to meet their needs. With the diversification of purchasing, there have been changes in purchasing behaviors. These changes have also brought about purchase regret. There are many factors that affect consumers' purchase regret. This study aims to examine the attitudes of Generation Y and Z individuals towards clothing purchase regret. The universe of this study, in which the quantitative research method was used, consists of Generation Y (1980-1994) and Generation Z (1995-2005) individuals living in our country; and the sample consists of 441 female and male individuals living in Ankara, Istanbul and Izmir provinces, selected by simple random method. An online survey was used as the data collection tool in the study. The data of the study was analyzed in the SPSS program. Comparisons were made in the study according to generation, gender and shopping type. As a result of the study, it was concluded that Generation Y and Z felt a sense of happiness before, during and after shopping and regretted buying clothing products the most. It was observed that the participants regretted shopping they made when they were unhappy, buying clothes that were not needed, shopping in a hurry and not being able to combine the clothes they bought with other clothes.