Akut promyyelositik lösemide all-trans retinoik asit tedavisi
All-trans retinoic acid for the treatment of acute promyelocytic leukemia
- Tez No: 90331
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
18 ÖZET: APL tedavisinde son yıllarda önemli değişiklikler gözlenen bir AML alt tipidir. Tedavisinde ATRA gibi effektif ve yan etkisi minimal ilaçların bulunması hastalığa bağlı erken mortaliteleri ve relaps sıklığını azaltmıştır. APL tedavisinde henüz kesin bir yaklaşım olmamakla birlikte başlangıçta ATRA ile başlanıp kemoterapi ile konsolide ettikten sonra sitogenetik remisyon elde edilişine göre ya idame tedavisine devam yada allojeneik veya otolog kemik iliği nakli önerilmektedir. ATRA ile tedavi edilen olgularda %65-90 oranında KR elde edilmektedir. Ancak kemoterapi ilave edilmediğinde bu KR geçici olmaktadır. Bizim çalışmada 12 APL hastasının 11 'inde KR elde edildi. 1 hasta SSS kanaması nedeniyle kaybedildi.
Özet (Çeviri)
19 SUMMARY: The introduction of all-trans retinoic acid has further chanced the management of APL. After use of ATRA,the rate of early death and relaps has decreased dramatically. The optimal chemotherapy for APL is also under discussion. After ATRA followed with chemotherapy, If patients have not molecular remission therapy shold be chanced with bone marrow transplantation. ATRA produces complete remission rates of 65-90%, but remissions are transient if chemotherapy is not.added. In our study we treated 12 patient with APL. In 11 of patients complet remission were obtained. 1 patient died from CNS hemorrhage.