İlkokul öğretmenlerinin öz yeterlilik algılarının destek eğitim odası uygulamalarına yönelik görüşlerine yansıması
Reflection of primary school teachers' self-efficacy perceptions on their views about resource room practices
  1. Tez No: 903329
  2. Yazar: MEHMET HIZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada, ilkokul öğretmenlerinin destek eğitim odalarına yönelik öz yeterlilik algılarının, bu özel eğitim ortamlarına dair planlama, öğretim süreçleri ve önerilerine yönelik görüşlerine yansıması incelenmiştir. Karma yönteme dayanan bu araştırmada özel durum çalışması model olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Rize ilinde destek eğitim odalarında görev yapan 215 sınıf öğretmeninden öz yeterlilik algı ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre cinsiyet, mesleki hizmet süresi ve öğrenim durumu ile öğretmenlerin destek eğitim odası uygulamasına yönelik öz yeterlilik algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenler arasında destek eğitim odası uygulamasının yararlı olduğu düşüncesi, yaygınlaştırılması gerektiği önerisi ve özel gereksinimli öğrenciye karşı olumlu tutum sahibi olma durumlarının yaygın olduğu ancak mevzuat bilgisi, her özel gereksinimli öğrenci ile çalışabilme, yeni yöntem ve teknikler geliştirebilme konularında düşük öz yeterlik algısına sahip oldukları görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda öğretmenler düşük, orta ve yüksek öz yeterlik algısı kategorilerine ayrılarak her bir kategoriden 9 öğretmenle birebir görüşme yapılarak veri toplanmıştır. Araştırma bulgularında öğretmenlerin; destek eğitim odası uygulamasını yararlı bulduklarını, öğrencilerin sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sunduğunu, yöneticilerin sürece olumlu katkı sunduklarını, velilerin sürece tamamen olumsuz bakmadıklarını ancak katkılarının istenilen düzeyde olmadığını, fiziksel imkânların yeterli olmadığını, rehberlik ve denetim sürecinde aksamalar olduğunu, mevcut uygulamalarla fırsat eşitliğini sağlamadığını belirttikleri görülmüştür. Araştırma kapsamında öz yeterlik algısının öğretmen görüşlerine birçok noktada yansıdığı görülmüştür. Sonuçlardan hareketle gelecekteki uygulamalara ve araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the reflection of primary school teachers' self-efficacy perceptions towards support education rooms on their opinions about planning, teaching processes and suggestions was examined. In this research based on mixed method, a special case study was used as a model. In the quantitative dimension of the research, data was collected using the self-efficacy perception scale from 215 classroom teachers working in support education rooms in Rize province in the 2023-2024 academic year. According to the findings, it was seen that there was no significant relationship between gender, professional service period and educational background and teachers' self-efficacy perception towards the support education room application. In addition, it is common among teachers to think that the support education room application is useful, that it should be widespread, and to have a positive attitude towards students with special needs. However, teachers have a low perception of self-efficacy in terms of knowledge of legislation, being able to work with every student with special needs, and being able to develop new methods and techniques. has been seen. In the qualitative dimension of the research, teachers were divided into low, medium and high self-efficacy perception categories and data was collected by conducting one-on-one interviews with 9 teachers from each category. In the research findings, teachers; They stated that they found the support education room application useful, that it contributed to the social and cognitive development of the students, that the administrators contributed positively to the process, that the parents did not view the process completely negatively, but that their contributions were not at the desired level, that the physical facilities were not sufficient, that there were disruptions in the guidance and supervision process, and that the current practices did not provide equality of opportunity. has been seen. Within the scope of the research, it was seen that the perception of self-efficacy was reflected in teachers' opinions at many points. Based on the results, suggestions for further applications and research are presented.