Ortaokul matematik ders kitaplarındaki sözel problemlerin 'Gerçekçilik' yönünden incelenmesi
Realistic problems in mathematics textbooks
  1. Tez No: 903351
  2. Yazar: AYŞEGÜL YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, EBA sitesi üzerinden alınan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan 5., 6., 7. ve 8. sınıf matematik ders kitaplarındaki sözel problemlerin gerçekçilik düzeyini nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi deseniyle incelemektir. Bu amaçla, 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeyindeki 8 adet matematik ders kitaplarındaki sözel problemler incelenmiştir. Verilerin analizi için doküman incelemesi niteliğinde revize edilmiş ders kitabı değerlendirme ölçekleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları, matematik ders kitaplarındaki sözel problemlerin gerçekçilik düzeyinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, EBA sitesinde yer alan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan 5., 6., 7. ve 8. sınıf matematik ders kitaplarındaki sözel problemlerin, matematik öğretmenleri, müfredat geliştiricileri ve materyal yazarları tarafından gerçekçilik düzeyinin artırılmasına yönelik olarak yeniden değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of realism of word problems in 5th, 6th, 7th and 8th grade mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education obtained from the EBA website using the document review design, which is one of the qualitative research methods. For this purpose, word problems in 8 5th, 6th, 7th and 8th grade secondary school mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year were examined. Revised textbook evaluation scales were used for data analysis. The analysis results show that the level of realism of word problems in mathematics textbooks is low. In this context, it is recommended that word problems in 5th, 6th, 7th and 8th grade mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education and available on the EBA website should be re-evaluated by mathematics teachers, curriculum developers and material writers in order to increase the level of realism.