Genç yetişkinlerde çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile depresyon, durumluk ve sürekli kaygı belirtileri arasındaki ilişki
The relationship between adverse childhood experiences and symptoms of depression, state and trait anxiety in young adults
- Tez No: 903352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı genç yetişkin bireylerde çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının yordanmasında depresyon, durumluk ve sürekli kaygı belirtilerinin rolünün incelenmesidir. Araştırmada cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve medeni durum değişkenlerinin depresyon, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri üzerinde anlamlı fark olup olmadığı test edilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel tarama modeline dayalı ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Bursa ve Samsun ilinde yaşayan 18-30 yaş aralığında olan 206 kadın ve 197 erkek olmak üzere toplamda 403 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS v22 paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. İki değişkenli gruplar arası farklılıklar için Bağımsız Örneklemler t-testi, üç ve daha fazla değişkeni bulunan gruplar arası farklılıklar için Tek Yönlü Varyans Analizi(One-Way Anova), gruplar arasındaki farklılaşmanın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla Post-Hoc testlerden Tukey testi, iki değişken arasındaki ilişkinin gücü ve yönünü belirlemek için Pearson Korelasyon testi ve bağımsız değişken yardımıyla açıklanan bağımlı değişkeni tahmin etmek/yordamak amacıyla Basit Doğrusal Regresyon testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları ile genç yetişkin bireylerin depresyon, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve çalışma durumu değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucu elde edilirken çocukluk çağı olumsuz yaşantı düzeyleri ise cinsiyet ve kardeş sayısı değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulgusu elde edilmiştir. Yapılan pearson korelasyon analizi bulgularına göre çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile depresyon (r=.645) durumluk (r=.511) ve sürekli (r=.386) kaygı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak depresyon ile durumluk(r=.731) ve sürekli(r=.617) kaygı arasında ve durumluk kaygı ile sürekli(r=.714) kaygı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Basit doğrusal regresyon testi sonuçları ile depresyon (R2=.414), durumluk (R2=.259) ve sürekli (R2=.149) kaygı düzeylerinin çocukluk çağı olumsuz yaşantılar ile açıklanarak pozitif ve anlamlı bir şekilde yordadığı elde edilen sonuçlar arasındadır. Araştırmanın bulguları literatür doğrultusunda tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the role of depression, state and trait anxiety symptoms in the prediction of negative childhood experiences in young adults. In the study, it was tested whether gender, age, number of siblings, education level, employment status and marital status variables had a significant difference on depression, state and trait anxiety levels. This research is a relational study based on the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of a total of 403 participants, 206 women and 197 men between the ages of 18-30 living in Bursa and Samsun. The data were collected using Personal Information Form, Childhood Adverse Experiences Scale, Beck Depression Scale and State and Trait Anxiety Scale. The data were analyzed using IBM SPSS v22 package program. Independent Samples t-test was used for differences between groups with two variables, One-Way Analysis of Variance (One-Way Anova) was used for differences between groups with three or more variables, Tukey test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine from which group the differentiation between groups originated, Pearson Correlation test was used to determine the strength and direction of the relationship between two variables, and Simple Linear Regression test was used to predict the dependent variable explained by the independent variable. With the findings of the research, it was found that depression, state and trait anxiety levels of young adult individuals differed significantly according to gender, age, education level and employment status variables, while childhood adverse experience levels differed significantly according to gender and number of siblings. According to the findings of Pearson correlation analysis, a significant and positive relationship was found between childhood adverse experiences and depression (r=.645), state (r=.511) and trait (r=.386) anxiety. In addition, a significant and positive relationship was found between depression and state (r=.731) and trait (r=.617) anxiety and between state anxiety and trait (r=.714) anxiety. The results of the simple linear regression test showed that depression (R2=.414), state (R2=.259) and trait (R2=.149) anxiety levels were positively and significantly predicted by childhood adverse experiences. The findings of the study were discussed in line with the literature and recommendations were made.