Araştırma sorgulamaya dayalı algodoo etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of inquiry based algodoo activities on 8th grade students' scientific process skills and academic achievement
- Tez No: 903353
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı;“Basınç”ünitesinde gerçekleştirilen araştırma sorgulamaya dayalı Algodoo etkinlikleri ile açık uçlu deneylerin 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesidir. Ön test- Son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin takip edildiği araştırmanın çalışma grubunu MEB'e bağlı devlet okulunda öğrenim gören toplam 65 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubunda (N=34) Algodoo etkinlikleri, kontrol grubunda (N=31) ise açık uçlu deneyler dört hafta sürecinde araştırma ve sorgulamaya dayalı öğretim stratejisi takip edilerek yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ve“Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Ön test ve son test olarak uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizinde bağımlı gruplar t-testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin bilimsel süreç becerileri puanlarında artış olduğu, ancak grupların etkinlikler öncesi uygulanan ön test puanlarına göre düzeltilmiş bilimsel süreç becerileri son test puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca Algodoo etkinliklerinin gerçekleştirildiği deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları, açık uçlu deneylerin yapıldığı kontrol grubu öğrencileri ile karşılaştırıldığında, deney grubundaki öğrencilerin lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of inquiry-based Algodoo activities and open-ended experiments on the science process skills and academic achievement of 8th-grade students in the“Pressure”unit. The sample of the research, in which the quasi-experimental pretest-posttest control group design was followed, consisted of 65 students studying in a state school affiliated with the Ministry of National Education. In the study, Algodoo activities in the experimental group (N=34) and open-ended experiments in the control group (N=31) were carried out by following the research and inquiry-based teaching strategy for four weeks.“The Scientific Process Skills Scale”and“Academic Achievement Test”were data collection tools. Dependent groups t-test and ANCOVA test were used to analyze the data obtained from the data collection tools applied as pre-test and post-test. As a result of the research, it was determined that there was an increase in the science process skills scores of the students in the experimental group and the control group. Still, there was no significant difference between the post-test scores of the groups corrected according to the pre-test scores applied before the activities. In addition, when the academic achievement of the students in the experimental group where Algodoo activities were carried out was compared with the students in the control group where open-ended experiments were carried out, a statistically significant difference was found in favour of the students in the experimental group.