İdeal annelik üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological study on ideal motherhood
  1. Tez No: 903365
  2. Yazar: SALİHA NUR KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, anneliğin değişen formunu Goffman'ın benlik kavramıyla açıklamayı hedeflemektedir. İdeal annelik kavramının toplumsal yapılar ve kişisel deneyimler üzerindeki etkilerini inceleyen bu çalışma, fenomenolojik bir yaklaşım benimseyerek Giresun merkezde yaşayan 50 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Araştırma, ebeveynlerin çocuk yetiştirme pratiklerindeki değişimleri, benzerlikleri ve farklılıkları detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Ayrıca, ideal annelik algısının nasıl dönüşüme uğradığını ve topluma yüklenen annelik sorumluluklarının anneler üzerindeki stres etkilerini açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, annelik rollerinin modern toplumsal dinamikler ve bireysel kimliklerle nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Annelerin çocuklarına olan yaklaşımlarının, kendi benlik algıları ve toplumsal beklentilerle nasıl harmanlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, sosyal medya ve uzman görüşlerinin, geleneksel annelik pratiklerinin yerini almaya başladığı belirlenmiştir. Babalık rolünün artan görünürlüğüne rağmen, anneler üzerindeki iş yükü ve toplumsal beklentilerin, annelerin kimlik algısı ve kendilik değerleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the changing form of motherhood through Goffman's concept of self. By examining the effects of the ideal motherhood concept on social structures and personal experiences, the study adopts a phenomenological approach and conducted in-depth interviews with 50 individuals living in the center of Giresun. The research thoroughly analyzes the changes, similarities, and differences in parents' child-rearing practices. Additionally, it aims to explain how the perception of ideal motherhood has transformed and how the responsibilities imposed on mothers by society contribute to stress. The findings of the research reveal how motherhood roles are shaped by modern social dynamics and individual identities. It has been observed that mothers' approaches to their children are intertwined with their self-perceptions and societal expectations. Furthermore, it has been determined that traditional motherhood practices are gradually being replaced by influences from social media and expert opinions. Despite the increasing visibility of fatherhood roles, the workload and societal expectations placed on mothers have been found to have negative impacts on their self-perception and self-worth.