Erken dönem uyum bozucu şema alanları ile narsisizm ilişkisinde empatinin aracı rolü
The mediating role of empathy the relationship between early maladaptive schemas domains and narcissism
- Tez No: 903364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma kapsamında yetişkin bireyler için erken dönem uyum bozucu şema alanları ile narsisizm arasındaki ilişkide empatinin aracı rolü araştırılmıştır. Alanyazı ışığında belirlenen hipotezleri test edebilmek için 407 katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılara bu kapsamda Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3, Narsisistik Kişilik Envanteri (NKE)- 13 ve Temel Empati Ölçeği uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon analizleri sonucunda; erken dönem uyum bozucu şema alanları ile narsisizm arasında orta ve düşük pozitif ilişkiler; erken dönem uyum bozucu şema alanları ile empati arasında ise orta ve düşük düzey ilişkiler; narsisizm ile empati arasında düşük düzeyde negatif yönde ilişki saptanmıştır. Çalışmanın yapısal modeli sonrasında erken dönem uyum bozucu şema alanları ile narsisizm arasındaki ilişkide empatinin kısmi aracılık rolünün olduğu görülmüş, dolaylı etki incelenerek istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the mediating role of empathy in the relationship between early maladaptive schema domains and narcissism in adult individuals. To test the hypotheses determined in light of the literature, 407 participants were reached. In this context, we administered the Young Schema Scale-Short Form 3, the Narcissistic Personality Inventory (NPI) (13), and the Basic Empathy Scale to the participants. The correlation analyses between the variables revealed moderate and low positive relationships between early maladaptive schema areas and narcissism, moderate and low-level relationships between early maladaptive schema areas and empathy, and level-negative relationships between narcissism and empathy. The study's structural model revealed that empathy played a partial mediating role in the relationship between early maladaptive schema areas and narcissism, and a statistically significant indirect effect emerged upon examination.