Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırlanan metinlerin genel işlem şartı perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of the documents prepared within the scope of the personal data protection law from the perspective of the general terms and conditions
- Tez No: 903369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENDİ YAKUPPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında hazırlanan metinlerin genel işlem şartı perspektifinden değerlendirilmesi üzerine odaklanmıştır. Çalışmamız, kişisel verilerin korunması hukukunun Avrupa Birliği ve Türkiye'deki tarihsel gelişimini, Avrupa Birliği ve Türk hukukundaki güncel düzenlemeleri, başlıca kavramları ve kişisel verilerin korunması hukukuna hâkim olan temel ilkeleri incelemektedir. Çalışmanın nihai amacı doğrultusunda, Türk hukuku kapsamında hazırlanan üç örnek doküman olarak aydınlatma metni, açık rıza metni ve saklama ve imha politikası metinlerinin genel işlem şartları kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği, genel işlem şartlarına ilişin hükümlerden faydalanılarak tartışılmıştır. Nihai olarak, bu metinlerin genel işlem şartları perspektifinden değerlendirip değerlendirilemeyeceğine ilişkin ulaşılan bulgu ve analizler ile bunların Türk hukuku çerçevesinde nasıl bir etki yaratabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the evaluation of the documents prepared within the scope of the personal data protection law from the perspective of general terms and conditions. Our study examines the historical development of personal data protection law in the European Union and Turkey, current regulations in European Union and Turkish law, main concepts and basic principles that dominate personal data protection law. In line with the ultimate purpose of the study, whether the three sample documents prepared within the scope of Turkish law, namely the information text, explicit consent text and storage and destruction policy, can be evaluated within the scope of general terms and conditions or not is discussed by making use of the provisions regarding general terms and conditions. Finally, the findings and analyzes regarding whether these texts can be evaluated from the perspective of general terms and conditions and what impact they may have within the framework of Turkish law are emphasized.