Anaerop bakterilerin kadın üst genital sistem infeksiyonlarındaki rolü ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılıkları
The Role of anaerobic bacteria in female upper genital tract infection and sensitivities to various antibiotics
- Tez No: 90339
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yöremizde kadın üst genital sistem infeksiyonlarında anaerop bakterilerin rolünü belirlemek ve bu bakterilerin antibiyotik duyarlılık profillerini saptayarak ampirik tedaviye yön vermek amaçlanmıştır. Klinik semptom ve bulgularına göre üst genital sistem infeksiyonu tanısı konan 100 hastadan ve 50 sağlıklı kadından alınan endoservikal sürüntü örneğinden aerop ve anaerop kültürler yapılmıştır. Hastaların 72'sinin kültüründe patojen mikroorganizma üremiştir. Bunların 20 (% 28)'sinden anaerop, 14 (% 19)'ünden aerop ve 38(% 53 )'inden hem aerop hem de anaerop bakteriler izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was carried out to establish the role of anaerobic bacteria in upper genital tract infections of women and to determine the profile of sensitivities to antibiotics so that it can guide to the empirical treatment. Aerobic and anaerobic cultures were done from endoservical specimens of 100 patients with diagnos is of upper genital tract infections according to clinical symptoms and findings and 50 healthy control women. Pathogen microorganisms have been determined in 72 percent of patient 's specimens. Only anaerobic bacteria have been recovered from 20 (27.7 %), only aerobic bacteria from 14 (19.4 %) and both aerobes and anaerobes from 38 (52.7 %) of the 72 specimens.