Tezyini kompozisyonlarda desen çizim aşamalarının 'Artırılmış gerçeklik' ile sunulması
Presentation of pattern drawing stages in decorative composition with augmented reality
- Tez No: 903392
- Danışmanlar: PROF. AYNUR MAKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tezyînî sanatlarıdaki desen olgusu günümüze gelene kadar geçirdiği yolculukta bir takım değişime uğramıştır. Tezyînî desen çizme metodolojisinin doğru ve çok yönlü analizleri, ileriki çalışmalara alt yapı temin edecektir. Böylece desen tasarım süreci doğru anlaşılmış ve doğru kavranmış olarak gelecek nesillere ulaşacaktır. Desenin çizilmesi, kompozisyonun bütününde tasarım süreçlerinin ortaya konması ve terminolojilerinin, bu tür analiz çalışmaları sonucunda belirlenmesine yardımcı olacaktır. Günümüz teknolojisinden faydalanmak, tez araştırmamı daha anlaşılır ve sürdürebilir kılmıştır. Bu nedenle“ Artırılmış Gerçeklik Yöntemi ”ni araştırarak tezi destekleyici desenlerin, desen çizilişleri bakımından tezyînî kompozisyonların analizi yapılarak sunulması sağlanmıştır. Tezyînî desen tasarımlarında çok farklı tasnif edilme şekillerinden en yaygın olan biçimleri ele alınarak serbest dolantı ve tekrarlı desenler olarak incelenmiştir. Ayrıca serbest dolantı ve tekrarlı desenleri içeren özgün desenler hazırlanmış ve bu desenlerin çiziliş özelliklerini gösteren videolar kaydedilmiş , barkod okuyucu ile ulaşılması sağlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan yöntem olan“artırılmış gerçeklik”tekniği ile bu disiplinin doğru kavranmasına, hataların daha belirgin ve çözüm odaklı olmasına neden olacağı gibi desen tasarım sürecinin çok daha net ve anlaşılır olması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
The pattern phenomenon in decorative arts has undergone some changes in its journey until today. Accurate and versatile analyzes of the ornamental pattern drawing methodology will provide the infrastructure for future studies. In this way, the pattern design process will reach future generations correctly understood and understood. Drawing the pattern will help reveal the design processes throughout the composition and determine their terminology as a result of such analysis studies. It is presented by analyzing the Decorative Compositions in terms of pattern drawings with the augmented reality method. Among the many different classifications in ornamental pattern designs, the most common forms have been examined and examined as Free Floating and Repeated Patterns. With the“augmented reality”technique, which is the method used in this study, it is aimed to make the pattern design process much clearer and more understandable, as it will cause this discipline to be understood correctly, errors to be more obvious and solution-oriented.