Malatya'da hepatit E virus seroprevalansının araştırılması
Investigation of hepatitis E virus seroprevalence in Malatya
  1. Tez No: 90341
  2. Yazar: BARIŞ OTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
50 ÖZET İlimizde hepatit E virüsünün seroprevalansını saptamak ve virüsün çeşitli gruplarda epidemiyolojik özelliklerini araştırmak için bu çalışma planlandı. Farklı sosyo-ekonomik düzey ve yaş gruplarından 600, kan donörlerinden 216, hemodiyaliz hastalarında 74, ve mevsimsel dağılımı incelemek için 310 olmak üzere toplam 1261 kişiden sağlanan serum örneklerinde EIA yöntemiyle anti-HEV IgM ve anti-HEV IgG antikorları araştırıldı. Normal populasyondan alınan 600 serum örneğinin 59'unda (%9.8) anti-HEV antikorları saptandı. Seropozitif örneklerin 42'sinde (%7) anti-HEV IgG, 11 'inde (%1.8) anti-HEV IgM, 6'sında (%1) ise her iki antikor birlikte pozitifti. Sosyo-ekonomik düzeyi yüksek grupta anti-HEV seropozitifliği %6.6, düşük grupta %13 olarak bulundu. Aralarındaki farkın anlamlı olduğu saptandı. HEV seropozitliğinin yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde her iki grupta da 1 1-20 yaş grubunda anti-HEV seropozitifliği yüksekti. Anti-HEV seropozitifliği kan donörlerinde %9.8 (21/216), hemodiyaliz hastalarında %1.4 (1/74) ve gebelerde %14.8 (9/61) olarak saptandı. Hepatit E virüsünün mevsimsel dağılımını araştırmak için dört mevsimde topladığımız serumlarda, anti-HEV seropozitifliği en yüksek ilkbahar da (%13.4) saptanmış bunu sırasıyla kış (%10.8), sonbahar (%5.4) ve yaz (%4.3) mevsimleri izlemiştir. Sonuç olarak HEV seropozitifliğinin yağışların artması, sosyo ekonomik düzey ve eğitim seviyesinin düşmesi ile yükseldiği buna karşın51 hemodiyaliz, kan donörleri ve gebelerin bu enfeksiyon için özel bir risk grubu oluşturmadıkları gözlendi.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This study was performed to determine hepatitis E virus seroprevalance in Malatya and investigate epidemiological properties of HEV. Using Enzyme immunoassay (EIA) anti-HEV IgG and IgM antibodies were searched in 1261 sera collected from 600 persons showing different socio-economic level and age groups, 310 persons for seasonal distribution, 216 blood donors, 74 hemodialysis patients and 61 pregnants. Anti-HEV antibodies were detected in 59 (9.8%) of 600 sera from normal population. Of 59 seropositive samples 42 (7%) had IgG, 11 (1.8%) had IgM, 6 (1%) had both IgG and IgM antibodies. Seropositivity was 6.6% in the group having the person with high socio-economic level and 13% in the group having the persons with low socio-economic level. There was statically significant differences between these two groups. The highest seropositivity was found in 1 1-20 aged group. Hepatitis E virus seroprevalance was 9.8% in blood donors (21/216), 1.4% in hemodialysis patient (1/74) and 14.8% in pregnants (9/61). The highest seropositivity was recorded in Spring (13%) followed by winter (10.8%), fall (5.4%) and summer (4.3%) seasons. In conclusion; HEV seropositivity was increased in raining seasons and in the groups with low socio-economic and educational levels. Being hemodialysis patients, blood donor or pregnant was not a risk factor for Hepatitis E virus infection.