Lider üye etkileşiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Savunma sanayisinde bir araştırma.
The effect of leader member interaction on organizational commitment: A research in defense industry
  1. Tez No: 903411
  2. Yazar: OZAN KAĞIZMANDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada LÜE teorisi bağlamında savunma sanayi işletmelerindeki iş görenlerin liderleri ile arasındaki etkileşimin kalitesi ve iş görenlerin örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş, araştırma İstanbul ili Esenyurt Bölgesi'nde 2023 senesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul ili savunma sanayi iş görenleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırma verileri, söz konusu bölgedeki savunma sanayi personeline online anket yöntemi kullanılarak iş görenlere uygulanması ve iş görenlerin soruları cevaplaması yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinden araştırma parametrelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendirmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda, LÜE ölçeğinin etki boyutu ile katkı boyutunun, örgütsel bağlılık ölçeğinin duygusal bağlılık boyutuyla orta derecede olumlu bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. LÜE'nin bağlılık ve saygı boyutlarının, örgütsel bağlılık ölçeğinin duygusal bağlılık boyutuyla zayıf bir ilişkisi vardır. Bu bulgulara göre, savunma sanayi iş görenlerinin liderleri ile ilişkileri daha olumlu olduğunda, çalıştıkları örgüte duygusal bağlılıklarının artacağı sonucuna varılmıştır. LÜE'nin boyutları incelendiğinde bağlılık ve saygı boyutlarının örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık boyutu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Ancak, LÜE'nin katkı ve etki boyutunun, örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık boyutu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. LÜE'nin etki, katkı ve saygı boyutlarının örgütsel bağlılığın devam bağlılığı boyutu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır fakat bağlılık boyutunun ise anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmanın elde ettiği bulguların LÜE ve örgütsel bağlılık literatürüne ve özellikle savunma sanayi alanında liderlik ve bağlılık üzerine yapılacak diğer çalışmalara önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the impact of the quality of interaction between employees and their leaders on organizational commitment within defense industry enterprises, in the context of LMX (Leader-Member Exchange) theory. For this purpose, a quantitative research method was chosen, and the study was conducted in the Esenyurt region of Istanbul in 2023. The research is limited to defense industry employees in Istanbul. The data were collected using an online survey method, applied to defense industry employees in the specified region, and by obtaining their responses to the questions. To evaluate the relationships between the research parameters, a correlation analysis was conducted. Accordingly, it was found that the impact and contribution dimensions of the LMX scale had a moderate positive relationship with the affective commitment dimension of the organizational commitment scale. The commitment and respect dimensions of LMX showed a weak relationship with affective commitment. Based on these findings, it was concluded that the more positive the relationships between defense industry employees and their leaders, the higher their emotional commitment to the organization. When examining the dimensions of LMX, it was found that the commitment, and respect dimensions did not have a significant effect on the affective commitment dimension of organizational commitment. However it was observed that the contribution and impaxct dimension of LMX had a significant and positive effect on the affective commitment dimension. It was concluded that the impact, commitment, contribution, and respect dimensions of LMX did not have a significant effect on the continuance commitment dimension of organizational commitment. However, it was found that the commitment dimension had a significant and positive impact. The findings of this research are expected to make significant contributions to the literature on LMX and organizational commitment, particularly in the field of leadership and commitment within the defense industry.