Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yöneliktutumlarının incelenmesi (Şırnak ili örneği)
Middle school students' attitudes towards music lessonanalyzing attitudes (the case of Şirnak province)
  1. Tez No: 903412
  2. Yazar: NESLİHAN YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, ortaokulda eğitim alan öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının incelenmesidir. Çalışmada ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları incelenmektedir. Bu bağlamda öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının çeşitli demografik özelliklere ve farklı değişkenlere göre farklılık gösterme durumları incelenmiştir. Araştırmada Tarama (survey) yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu 2023-2024 öğretim yılı içerisinde Şırnak iline bağlı ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokul 5., 6., 7., ve 8. sınıflarda öğrenim gören 3141 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyloa Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ayrıca veri toplama aracı olarak Umuzdaş (2012) tarafından geliştirilen“Müzik Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.“Müzik Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formundan elde edilen veriler analiz edilerek tablolar halinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarında değişkenlerin alt boyutlarına göre farklılıklar olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda araştırma ile ilgili ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırmada öğrencilerin sevdikleri müzik türleri ile müzik dersine ilişkin tutumları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Öğretmenler tarafından öğrencilerin müzik seçme ve müzik algısı oluşturulması açısından müzik kültürü oluşturabilmeleri için yol gösterici olmaları önerilmektedir. Yapılan bu araştırmada 4 yıl boyunca verilen eğitim doğrultusunda, öğrencilerin 5.sınıfta elde edilen verileri ile 8.sınıfta elde edilen verileri karşılaştırılarak değişen tutumlar saptanabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to obtain results by examining the attitudes of secondary school students towards music lessons. In this study, the attitudes of 5th, 6th, 7th and 8th grade middle school students towards music lessons are examined. In this context, the differences in students' attitudes towards music lessons according to various demographic characteristics and different variables were examined. In this study, descriptive survey method, one of the survey methods, was used. The research group of this study consists of 3141 students studying in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades of secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the district of Şırnak province in the 2023-2024 academic year. In the study, Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the students. In addition, the“Attitude Scale Towards Music Lesson”developed by Umuzdaş (2012) was used as a data collection tool. The data obtained from the“Attitude Scale towards Music Lesson”and Personal Information Form were analyzed and interpreted in tables. As a result of the research, it was concluded that the attitudes of secondary school students towards music lessons were positive. It was determined that there were differences in students' attitudes towards music lessons according to the sub-dimensions of the variables. As a result of the research, suggestions for the research and future researches were presented.