Algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin bağlamsal performans üzerindeki etkileri: Ankara'da bankacılık sektöründe bir araştırma
The effects of perceived organizational support and leader-member exchange on contextual performance: A research in the banking sector in Ankara
- Tez No: 439290
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada, sosyal değişim kuramı ve karşılıklılık normu kuramı temelinde, algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin, bağlamsal performans ile ilişkileri incelenmektedir. Bunun yanında, algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi ve onun sevgi, bağlılık, katkı ve mesleki saygı alt boyutlarının bağlamsal performans üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu amaçla, Türkiye'nin yerli ve yabancı özel sermayeli aktif büyüklüğü en yüksek beş mevduat bankasının, Ankara'da faaliyet gösteren en büyük beşer şubesi olmak üzere, toplamda 25 banka şubesinde görevli, 314 çalışanın katılımıyla anketler aracılığı ile veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between perceived organizational support (pos) and leader-member exchange (lmx) with contextual performance is analyzed on the basis of social exchange theory and the norm of reciprocity. Additionaly, the effects of pos and lmx and its dimensions of affect, loyalty, contribution and professional respect on contextual performance are researched. To achieve this, data was collected from 314 employees working in twenty-five bank branches in Ankara. These branches are the biggest five bank branches of five banks each which have the largest total assets among national and foreign private equity owned deposit banks in Turkey, in Ankara. According to the correlation analysis, it has been found statistically significant that pos and lmx have positive relationships with contextual performance.