Kadın girişimciliğinin sosyo-ekonomik belirleyicileri üzerine ampirik bir inceleme
An application on the socio-economic determinants of women entrepreneurship
- Tez No: 903410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN CAFRI AÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kadın girişimciliğini artırmak; ekonomik büyüme, toplumsal eşitlik ve sosyal refah açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle kadın girişimciliğinin belirleyicilerini analiz etmek kritik bir rol oynamaktadır. Bu çerçevede seçilmiş gelişmiş ve gelişmekte olan ülke örneklerinden yola çıkarak 2005-2023 yılları arasında kadın girişimciliğinin sosyoekonomik belirleyicilerini analiz etmek amaçlanmaktadır. Girişimcilik değişkeni uç değerler içerdiğinden yani minimum ve maksimum değerleri arasındaki farkın yüksek olmasından dolayı daha doğru tahmin sonuçlarına ulaşılmasını sağlayacak kantil regresyon analizi yöntem olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak kadın girişimciliğinin düşük ve orta seviyede olduğu ülkelerde kişi başı gelir, doğurganlık, yaş bağımlılığı, eğitim, hizmetler sektörünün katma değeri ve işsizlik değişkenleri için istatistiki açıdan anlamlı bir eğim farklılığının olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Kadın girişimciliğinin medyan ve üst seviyede olduğu ülkelerde ise istatistiki açıdan anlamlı bir eğim farklılığının bulunduğu değişkenlerin kişi başı gelir ve doğurganlık değişkenleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing women's entrepreneurship is crucial for economic growth, social equality, and social welfare. Therefore, analyzing the determinants of women's entrepreneurship plays a critical role. Within this framework, the aim is to examine the socio-economic Factors affecting women's entrepreneurship between 2005 and 2023 based on the selected examples of developed and developing countries. Since the entrepreneurship variable contains extreme values, that is, the difference between its minimum and maximum values is high, quantile regression analysis was used as a method to achieve more accurate prediction results. As a result, it is concluded that there is a statistically significant difference in slope for the variables of per capita income, fertility, age dependency, education, added value of the services sector and unemployment in countries where female entrepreneurship is at low and medium levels. It has been determined that the variables in which there is a statistically significant slope difference in the countries where women's entrepreneurship is at the median and top levels are the per capita income and fertility variables.