Denizcilik işletmelerinin gemi kiralama stratejilerinde otonom gemilere yönelik yeni yaklaşımlar
New approaches to autonomous ships in the chartering strategies of maritime companies
  1. Tez No: 903434
  2. Yazar: MURAD RAHIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, otonom gemilerin kullanımıyla birlikte ortaya çıkabilecek hukuki sorunları çözmek ve mevcut kiralama sözleşmelerinde bulunan personel faktörünü inceleyerek, otonom gemilere geçişte bu faktörden kaynaklı sorunların nasıl yürütüleceğine dair cevaplar aramaktır. Çalışmanın ana kitlesini denizcilik firmaları oluşturmuş ve bu işletmelerin uzmanlarıyla yapılan görüşmelerle, otonom gemilere geçiş ve bundan sonraki süreçte personel kaynaklı işlemlerin nasıl yürütülmesi gerektiği hakkında bilgi toplanmıştır. Ayrıca, otonom gemilerin çevresel etkilerini değerlendirmek, işletmelerin pazarlama stratejileri ve müşteri kazanma yöntemleri gibi konulara dair sorulara yanıt aramak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, dünya genelinde otonom araçla geçiş ve teknik yapısının gelişim süreçlerinin literatürü taranarak, geniş bir fikir yelpazesi oluşturulması hedeflenmektedir. Bu sayede, otonom gemilerin getireceği yeniliklerin ve bu yeniliklerin mevcut sistemlere entegrasyonunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda kapsamlı bir araştırma yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to address potential legal issues that may arise with the use of autonomous ships and to examine the personnel factor in existing charter agreements, seeking answers on how to manage issues stemming from this factor during the transition to autonomous vessels. The study mainly targets maritime companies, and information was gathered through interviews with experts from these firms regarding the transition to autonomous ships and how personnel-related operations should be handled in the future. Additionally, the research aims to evaluate the environmental impact of autonomous ships and to explore questions related to marketing strategies and customer acquisition methods employed by businesses. In this context, a comprehensive literature review on the global transition to autonomous vehicles and the development of their technical infrastructure was conducted to form a broad spectrum of ideas. Consequently, the study aims to provide an extensive analysis of the innovations introduced by autonomous ships and how these innovations can be integrated into existing systems.