Sağlık profesyonellerinin tele-tip uygulamalarının kullanımına yönelik teknoloji kabul ve inovasyon bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of technology acceptance and innovation perspectives of healthcare professionals on the use of telemedicine applications
  1. Tez No: 903450
  2. Yazar: MERAL TİMURTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışma sağlık profesyonellerinin Tele-Tıp kabulünü ve inovasyon bakış açılarını anlamak ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması İstanbul Kuzey Kamu Hastaneler Başkanlığı'na bağlı 14 kamu hastanesinde kesitsel ve tanımlayıcı tipte, karma desen kullanılarak yapılmıştır. Nicel ve nitel boyutlar bir arada ele alınmış ve farklı meslek gruplarından sağlık profesyonellerinin Tele- Tıp'a yönelik davranışsal niyetleri ve kullanım davranışları incelenmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda açıklayıcı faktör analizi, hiyeraşik regresyon ve yapısal eşitlik modeli analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise tematik analiz yapılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda hekim popülasyonunda yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre, ''Performans Beklentisi'' (β=0.333, p=0.000), ''Çaba Beklentisi'' (β=-0.141, p=0.013), ''Sosyal Etki'' (β=0.115, p=0.022), ''Kolaylaştırıcı Koşullar'' (β=0.407, p=0.000) ve ''İnovasyon Algısı'' (β=0.176, p=0.001) Tele-Tıp kullanımına yönelik ''Davranışsal Niyeti'' tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to understand the acceptance of telemedicine among healthcare professionals and their perspectives on innovation, as well as to identify the factors influencing these aspects. Materials and Methods: This thesis was conducted using a mixed-methods approach in 14 public hospitals under the Istanbul Northern Public Hospitals Administration. Both quantitative and qualitative dimensions were addressed, examining the behavioral intentions and usage behaviors of healthcare professionals from different occupational groups toward telemedicine. In the quantitative dimension, explanatory factor analysis, hierarchical regression, and structural equation modeling were applied. In the qualitative dimension, thematic analysis was conducted. Results: According to the hierarchical regression analysis conducted among physicians,“Performance Expectancy”(β=0.333, p=0.000),“Effort Expectancy”(β=-0.141, p=0.013),“Social Influence”(β=0.115, p=0.022),“Facilitating Conditions”(β=0.407, p=0.000), and“Perception of Innovation”(β=0.176, p=0.001) predict“Behavioral Intention”toward telemedicine usage.