Seramik sanatında kuş evleri
Birdhouses in Turkish architecture
  1. Tez No: 903451
  2. Yazar: ESRA NİHAL SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tarih boyu insan ve kuş ilişkisi içinde yeri olan“kuş evi”kavramının seramik sanatı ile de daima bir ilişkisi olmuştur. Osmanlı Dönemi'nden başlayarak Türk kültürü içinde önemli bir yere sahip kuş evleri bu çalışma kapsamında seramik malzeme ile yeni ve çağdaş bir anlayışla tasarlanmıştır. Kuş evlerinin tarihsel geçmişi, ülkemizde ve dünyada nasıl başladığı konularının alan yazın çalışması yanı sıra genel olarak ülkemizde ve dünyada bu konuda yapılan uygulamalar da incelenmiştir. Seramik malzeme kadar ahşap, plastik, alçı gibi diğer malzemelerden yapılan kuş evlerine de kısaca değinilmiştir. İki bölümden oluşan bu çalışma; seramik sanatında kuş evlerini incelemek kadar seçilmiş küçük boyutlu kuşlar için kent ölçeğinde kullanılabilir artistik seramik uygulamalar oluşturmaya da yöneliktir. İlk bölümde kuş evlerinin tarihçesine değinilmiş, ikinci bölümde ise bu çalışmayı kaleme alan yazarın kuş evi tasarımlarına ve seramik uygulamalarına yer verilmiştir. Yapılan seramik kuş evlerinde izlenen ana yol elde şekillendirme ve elektrikli pişirim esasına dayanmaktadır. Ayrıca konu küresel iklim sorunlarıyla da ilişkili olup kuş popülasyonunun korunması açısından da önemsenmektedir.
Özet (Çeviri)
The“birdhouse”concept, which has always been a major component of the human-bird interaction throughout the history, has also been closely related to the ceramic art. Birdhouses have occupied a major space in Turkish culture since the Ottoman Period. Use of ceramic-based material for the birdhouse samples designed within the scope of this dissertation is a new and contemporary approach. In addition to examination of the literature on the history of birdhouses (i.e., how they came to show up in our country and in the world) the birdhouse construction practices are also examined both in our country and in the world. Birdhouses made of materials such as wood, plastic, plaster, etc. are also briefly mentioned as well as the ceramic ones. This dissertation -consisting of two chapters- aims to examine the birdhouses in ceramic art as well as to create city scale artistic ceramic applications for selected small-sized birds. The first chapter is about the history of the birdhouses; the second chapter includes personal birdhouse designs and ceramic applications of the author. The procedure used to produce the ceramic samples is based on hand-shaping and electric cooking. The subject matter of this dissertation is also related to the global climate issues and important in terms of maintaining the bird population.