Tümör nekroz faktör ve platelet aktivatör faktör etkileşiminin kandidozdaki rolünün farede gösterilmesi
Definition of the role of tumor necrosis factor and platelet activating factor interaction on murine candidiasis
- Tez No: 90347
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Candida infeksiyonlarına bağlı sepsiste bağışıklık sisteminin hangi mekanizmalarının kullanıldığı henüz çok açık değildir. Tümör Nekroz Fâktör-alfa (TNF-a) sepsis tablosunun ana sitokini olup, başka faktörler ile de ilişkilidir. Çalışmamızda, TNF-a'nın günlere, ve. Candida türlerine bağlı olarak ne şekilde değiştiği, Platelet Aktivatör Faktör (PAF) ve TNF-a arasındaki ilişki ve bu ilişkinin Candida infeksiyonlarındaki geçerliliği, flukonazolün değişen dozlarında TNF-a üzerine etkisi olup olmadığı araştırıldı. C. albicans ile infekte edilen farelerde ELISA yöntemi ile ölçülen TNF-a'nın zamana bağlı olarak yükseldiği gösterildi. İnfeksiyonun 4.gününde TNF-a düzeyleri ortalama 396 pg/ml, 5.gün 489 pg/ml, 6.gün 699 pg/ml, 19. gün 803 pg/ml bulundu. C.kefyr, C.krusei ve C.tropicalis ile infekte edilen farelerde 6.gün TNF-a değerleri araştırıldığında, C.kefyr ile 531 pg/ml C.krusei ile 549 pg/ml, C.tropicalis ile 596 pg/ml düzeyinde TNF- a ölçüldü. C. albicans ile C.krusei ve C.kefyr arasında istatistiksel anlamlı fark bulunurken(p0.05). Bu sonuç C.albicans ile C.tropicalis arasındaki antijenik yakınlık ile ilişkili olarak değerlendirildi. PAF antagonistleri verilerek beraberinde C.albicans infeksiyonu oluşturulan farelerde 6.gün TNF-a düzeyleri, antagonistlerin kullanılmadığı grubun değerleri ile belirgin farklı bulundu. C.albicans infeksiyonu olan ve PAF antagonisti verilmeyen farelerde 6.gün ortalama TNF-a değeri 699 pg/ml iken PAF antagonisti verilen farelerde bu sonuç 23 pg/ml ölçüldü. Bu şekilde PAF antagonistlerinin TNF-a üzerine inhibisyon etkisi olduğudüşünüldü. Ayrıca bu grubun C.albicans infeksiyonunun daha şiddetli olduğu ve farelerin ilk 3 günde ölmeye başladıkları gösterildi. Böylece PAF ve TNF-a'nın C.albicans infeksiyonunda koruyucu olabileceği düşünüldü. Sağlıklı farelerde, C.albicans infeksiyonu oluşturulan farelerde ve PAF antagonist verilen farelerde PAF düzeyleri HPLC yöntemi ile araştırıldı. PAF aktivitesinin görüldüğü pik alanı, sağlıklı farelerde ortalama 466 mAU, C.albicans infeksiyonu oluşturulan farelerde ortalama 475 mAU, PAF antagonist! verilen farelerde ise 329 mAU olarak ölçüldü. Üç grup arasında anlamlı fark bulunmadı(p>0.05). PAF ve TNF-a arasında var olan pozitif ilişkinin Candida infeksiyonunun erken döneminde daha belirgin olduğu daha sonra PAF'ın ölçülemediği düşünüldü, infeksiyonun hemen başlangıcında yükselen PAF düzeyinin daha sonra düştüğü ancak TNF- a'nın yükselmeye devam ettiği görüldü. Flukonazolün değişik dozlarında TNF-a üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı, tedavi sırasında verilen flukonazolün de Candida infeksiyonunun yaptığı TNF-a aktivasyonu dışında ayrıca bir etki yapmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
10 SUMMARY The molecular mechanisms of the immun system in the sepsis syndrom due to C.albicans is not clearly understood: Tumor Necrosis Factor-a (TNF-a) is the essential cytokine of the sepsis and it is also related to different factors. In our study, we investigated; 1- How TNF-a serum levels changedduringthe days and vsrith different Candida species, 2- PAF and TNF-a interaction and it's role on murine candidiasis, 3- Whether there was an effect of fluconazole on TNF-a levels in different doses. It was shown that, TNF-a levels, measured by ELISA had increased depending on time in the mice infected with C.albicans. TNF-a levels were found to be approximately 396 pg/ml, 489 pg/ml, 699 pg/ml, 803 pg/ml in the days of 4th, 5th, 6th, 19th of the infection, respectively. TNF-a levels were measured in the 6th. day of the infection with C.krusei, C.kefyr and C.tropicalis. They were found to be 549 pg/ml, 531 pg/ml, 596 pg/ml, respectively. There was a systatistically significanct difference between the TNF-a levels of C.albicans and both of C.krusei and C.kefyr infections(p0.05). And this difference was thought to be related to the antigenic similarity between them. Serum TNF-a levels of the mice with C.albicans infections to which PAF antagonists were injected, were found significantly different on the 6th. day than those in the group to which no PAF antagonists were injected. While the mean TNF-a level in the mice with C.albicans11 infections was found 699 pg/ml, it was found to be 23 pg/ml in the group to which PAF antagonists were given. For this reason it was thought that PAF antagonists have an inhibitory effect on the TNF-a production. In addition, infection in this group was more severe and it was observed that some of the mices started to die in the first three days. Thus, it was thought that TNF-a and PAF have a protective role on C.albicans infections in mice. PAF levels in the three group of mices were measured by HPLC method. They were 466 mAU, 475 mAU, 329 mAU in the groups of healthy control, C.albicans infected and PAF antagonist plus C.albicans injected mices, respectively. There was no significanct difference between the groups(p>0.05). It was noticed that the positive interaction between PAF and TNF-a is important on the first days of the Candida infection but PAF levels could not be measured later. It was observed that PAF levels decreased whereas TNF-a continued to rise to high levels. It was observed that different doses of fluconazole had no effect on TNF-a production in healthy mices. Also fluconazole had no additional effect on TNF-a levels stimulated in Candida infections.