Tek nefeste sayma testinin akciğer fonksiyonları ve klinik ile ilişkisi
The relationship of single breath counting test with lung functions and clinic
- Tez No: 903490
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN KIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: KOAH, İPF ve nöromüsküler hastalıklarda (NMH) tek nefeste sayma (TNS) testinin akciğer fonksiyonları ve klinik ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya stabil KOAH ve İPF hastaları, stabil nöromüsküler hastalığı olan hastalar ve kontrol grubu olarak solunum pompa/akciğer hastalığı olmayan erişkin olgular alındı. Tüm olguların ve sağlıklı grubun demografik verileri, mMRC, solunum dakika sayıları, oturur ve supin SpO2 ölçümleri, oturur ve supin TNS değerleri, spirometrik ölçümleri, ambulatuar olanların 6 DYT parametreleri kaydedildi. Bunlara ek olarak NMH grubunda PİM, PEM, PCF ve supin FVC ölçümleri, KOAH ve IPF gruplarında PCF ve DLCO ölçümleri kaydedildi. KOAH da CAT değerlendirmesi yapıldı. NMH grubunda diyafram disfonksiyonu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship of single breath count (SBC) with lung function and clinical outcomes in patients with COPD, IPF, and neuromuscular diseases (NMD). Materials and Methods: The study included stable patients with COPD, IPF, NMD and controls without respiratory pump failure/lung disease. Demographic data, mMRC, breath number/minute, sitting and supine SpO₂ measurements, sitting and supine SBC values, spirometric measurements, and 6 minute walk tests parameters if ambulatory were recorded for all patients and controls. Furthermore, MIP, MEP, PCF, and supine FVC for NMD and PCF, DLCO for both COPD and IPF groups were evaluated. Diaphragm dysfunction in NMD and CAT in COPD also evaluated.