Normal bireylerde adrenal glandın spiral bilgisayarlı tomografi ile kalitatif ve kantitatif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59799
  2. Yazar: AYKULU TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Hormonal olarak normal, 50 sağlıklı gönüllüde (37 kadın, 13 erkek) adrenal glandın spiral bilgisayarlı tomografi(BT) ile incelemesi yapıldı. Tüm olgularda adrenal gland kalitatif (konfigürasyon ve kontur yapısı) ve kantitatif (uzunluk, genişlik, kalınlık, alan) olarak değerlendirildi. Ayrıca adrenal gland volümü hesaplandı. Bulgular, cinsiyet, yaş, boy, ağırlık, vücut yüzey alanı(BSA) ve vücut kütle indeksi (BMI) gibi parametreler açısından karşılaştırıldı. Tüm olgularda her iki adrenal gland %100 oranında ve tatminkar şekilde görüntülendi. Adrenal glandların kalitatif ve kantitatif özellikleri şöyle bulundu; Sağ adrenal gland için ; en sık oranda ters V konfigürasyonunda, 29.52+9.2 mm. uzunluk, 33.59+6.13 mm. genişlik, 3.92+1.07 mm. (proksimal) ve 3.50 ±0.92 mm. (distal) kalınlık, 1.49±0.59 cm2 alan ve 2.45±0.94cm2 volüm değerleri bulundu. Sol adrenal gland için ; en sık oranda ters Y konfigürasyonunda, 36.9 ±10 mm. uzunluk, 32.4±8.01 mm. genişlik, 4.76 ±1.07 mm. (proksimal) ve 3.90±1.01 mm. (distal) kalınlık, 1.51 ±0.65 cm2 alan ve 3.30 ±1.38 mi. volüm değerleri bulundu. Sol adrenal gland, sağa göre daha kalın, daha uzun, daha yüksek voiümde fakat daha dar bulundu. Solda uzunluk, BSA ve BMI ile, ve sağda uzunluk BSA ile pozitif korelasyon göstermekteydi. Sol distal kalınlık dışında tüm kalınlık değerleri BMI ve BSA ile pozitif korelasyon göstermekteydi. Adrenal volüm ile en çok BMI ile olmak üzere, BMI, BSA, yaş ve ağırlık arasında pozitif korelasyon bulundu. Çalışmanın ikinci aşamasında, oyun hamurundan hazırlanan, gerçek volümleri bilinen küp ve küre şeklindeki modellerin tomografik olarak ölçülen volümleri ile karşılaştırılarak, BT'nin volümleri +%5 oranında fazla ölçtüğü bulundu. Spiral BT'nin, pek çok avantajının yanısıra, özellikle tek nefeste tetkikin bitirilmesinin mümkün olması ve kesitler arası anatomik 64devamlılığı sağlayarak ölçümlerin gerçeğe yakınlığını arttırması nedenleri ile adrenal gland görüntülenmesinde ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır. Adrenal glandın boyutlarında büyümeye neden olan hiperplazi gibi patolojik durumları radyolojik olarak tanımak için, normal adrenal glandın kalitatif ve kantitatif özellikleri bilinmelidir. Adrenal volüm ; yaş, ağırlık, BMI ve BSA ile gösterdiği rölatif yüksek korelasyonlar nedeniyle glandın boyutlarındaki değişikliğin ölçüm kriteri olabilir; bununla birlikte, bu bulgunun gösterilmesi için daha fazla sayıda olgu ile yapılan ve adrenal hiperplazileri kapsayan çalışmalar yapılmasının faydalı olacağı kanısındayız. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY The adrenal glands of 50 healthy, endocrinological^ normal volunteers (37 women, 13 men) were examined by spiral (helical) computed tomography. The adrenal glands were qualitatively (by means of configuration, contours) and quantitatively (by means of length, width and thickness) evaluated in all cases. Additionally, adrenal gland volume was calculated tomographically. The findings were searched for correlation with sex, age, height, weight, body surface area (BSA) and body mass index (BMI). We were able to see the adrenal glands satisfactorily in 100% of cases; the qualitative and quantitative properties of the adrenal glands were as follows: The right adrenal gland had most frequently an inverted V shape, 29.52±9.2 mm. length, 33.59+6.13 mm. width, 3.92+1.07 mm. (proximally) 3.50 ±0.92 mm.(distally) thickness, 1.49±0.59 cm2 area and 2.45+0.94 ml. volume. The left adrenal gland had most frequently an inverted Y shape, 36.9 ±10 mm. length, 32.4±8.01 mm. width, 4.76 ±1.07 mm. (proximally) 3.90±1.01 mm.(distally) thickness, 1.51 ±0.65 cm2 area and 1.51 ±0.65 cm2 volume. The left adrenal gland was found to be longer, thicker, more voluminous but smaller in width. The length of the left gland was positively correlated with BSA and BMI, whereas that of the right gland was positively correlated with BSA. Adrenal volume showed positive correlation with age, weight, BSA and BMI, the latter being the most significant. In the second step of the study, we calculated the tomographic volumes of hand-moulded play dough phantoms with known volumes. It was seen that spiral computed tomography overestimated the values with an overall accuracy rate of 95%. The spiral computed tomography (CT) has many advantages; and the termination of the examination in single breath, the anatomical detail 66and continuity between slices and the overall accuracy of spiral CT makes it the imaging modality of choice in adrenal gland evaluation. The qualitative and quantitative characteristics of the normal adrenal gland have to be defined and known in order not to miss the pathologic conditions like adrenal hyperplasia. Because of its relatively higher correlations with age, weight, BSA and BMI, adrenal volume may be proposed as a criterion of adrenal size changes. However, we believe that more prospective studies with sufficient numbers of controls and hyperplasia cases are necessary and would be useful to solve this matter. 67