Kronık hepatit B tanılı hastalarda tenofovir dısoproksıl fumarat,tenofovir alafenamid fumarat ve entekavir tedavisinin etkınlığı ve yan etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of the efficacy and side effects of tenofovir disoproxil fumarate, tenofovir alafenamide fumarate, and entecavir in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 903511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DANIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ: Kronik HBV enfeksiyonu karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinom ile sonuçlanabilen ve toplumda sık görülen bir enfeksiyondur.Kronik HBV enfeksiyonu tedavisinde kullanılan üç ilaç olan TAF,TDF ve Entekavir adlı ilaçların böbrek fonksiyon bozukluğu,hiperlipidemi gibi yan etkilerini,bu ilaçlar altında HBV DNA ve ALT değerlerinin normalleşme süresini,bu tedaviler altında HCC gelişme insidansını ve MELD ve CTP skorlarındaki değişikliği saptadık AMAÇ:Kronik HBV enfeksiyonu tedavisinde kullanılan nükleozid analoglarının etki ve yan etki profili açısından birbirileri ile karşılaştırmak GEREÇ VE YÖNTEM:Araştırmanın metodolojisi retrospektif kohort olup; 01/12/2010-01/08/2024 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine başvuran ve dahil olma kriterlerini karşılayan Kronik Hepatit B tanılı 369 hasta dahil edildi.Verilere, DEÜ Hastanesi dijital arşiv kayıtlarından ulaşıldı.Hastaların kreatinin, GFR, açlık kan glukozu, HbA1c, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid değerlerinin ilaç başlangıç zamanı, tedaviden 12 ay,24 ay,30 ay,48 ay,96 ay ve 120 ay geçtikten sonraki değerleri incelenmiştir.İlaç başlandığında HBV DNA ve ALT'nin normalleşme süresi takip edilmiştir. 10 yıldan uzun süredir ilaç kullanan hastalarda HCC gelişip gelişmediği USG ve MRI gibi görüntüleme yöntemleri incelenerek tespit edilmiştir. BULGULAR:Çalışmamızda TDF'nin 12.aydan,TAF'ın 30.aydan sonra böbrek fonksiyonlarını bozmaya başladığını saptadık.TAF'ın trigliserid düzeyini 24.ayda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttıdığını saptadık. İlaçların AKG ve HbA1c üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını saptadık.İlaçların ALT yi normalleştirme ve HBV DNA'yı negatifleştirme açısından birbirlerine üstün olmadıklarını saptadık.İlaç tedavisi altında MELD ve CTP skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığını saptadık.48 ve 96 aylık ilaç kullanımda kreatinin,GFR,trigliserid,LDL kolesterol,AKG ve HbA1c üzerine etkilerinde ilaçların birbirlerine üstün olmadığını saptadık.Entekavirin 96 aylık kullanımda HDL kolesterolü arttırdığını,TDF nin 120 aylık kullanımda HDL kolesterolü düşürdüğünü saptadık.96 aylık kullanımda Entekavir'in TDF ye kıyasla HDL kolesterolü arttırdığını saptadık.Çalışmamızda HCC insidansı %2.3 olarak saptandı. SONUÇ:TAF,TDF ve Entekavir Kronik HBV enfeksiyonu tedavisinde ALT ve HBV DNA 'nın normalleşmesinde etkin ajanlar olup karaciğer sirozu ve HCC gelişme sürecini yavaşlatmaktadırlar.Uzun sürede TDF VE TAF nefrotoksisiteye neden olabilmektedir.Hiperlipidemik hastalarda TAF ön planda tercih edilmemelidir ANAHTAR KELİMELER: HBV,Entekavir,TDF,TAF,HCC ,HBV DNA
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic HBV infection is a common infection that can lead to liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. We investigated the side effects of three drugs used in the treatment of chronic HBV infection: TAF, TDF, and Entecavir, including renal dysfunction and hyperlipidemia; the normalization time for HBV DNA and ALT values under these drugs; the incidence of HCC development during these treatments; and the changes in MELD and CTP scores. OBJECTIVE: To compare the efficacy and side effect profiles of nucleoside analogs used in the treatment of chronic HBV infection. MATERIALS AND METHODS: The study methodology was retrospective cohort, including 369 patients diagnosed with Chronic Hepatitis B who presented to the Gastroenterology Clinic of Dokuz Eylul University Hospital between 01/12/2010 and 01/08/2024 and met inclusion criteria. Data were accessed from the digital archive records of DEU Hospital. The creatinine, GFR, fasting blood glucose, HbA1c, LDL cholesterol, HDL cholesterol, and triglyceride values of patients were examined at the time of drug initiation and at 12, 24, 30, 48, 96, and 120 months post-treatment. The normalization time for HBV DNA and ALT was monitored upon drug initiation. The development of HCC in patients who had been on treatment for more than 10 years was determined through imaging methods such as ultrasound and MRI. RESULTS: In our study, we found that TDF began to impair kidney function after the 12th month, TAF after the 30th month, and Entecavir after the 48th month. We identified a statistically significant increase in triglyceride levels for TAF at the 24th month. There were no statistically significant effects of the drugs on HbA1c and fasting blood glucose. The drugs did not show superiority over each other in terms of normalizing ALT and achieving negative HBV DNA. No statistically significant changes were found in MELD and CTP scores during treatment. At 48 and 96 months of drug use, there were no superior effects of the drugs on creatinine, GFR, lipid parameters, fasting blood glucose, and HbA1c. The incidence of HCC was determined to be 2.3%. CONCLUSION: TAF, TDF, and Entecavir are effective agents in normalizing ALT and HBV DNA in the treatment of chronic HBV infection and help slow down the process of liver cirrhosis and HCC development. Over a long duration, TDF and TAF can cause nephrotoxicity. TAF should not be primarily preferred in hyperlipidemic patients. KEYWORDS:HBV,Entecavir,TDF,TAF,HCC ,HBV DNA