HBV DNA tespitinde moleküler biyolojik yöntemlerin uyumluluğu
  1. Tez No: 90352
  2. Yazar: ASUMAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
7. ÖZET Günümüzde moleküler biyolojinin gelişmiş yöntemleri arasında yer alan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve DNA hibridizasyon hepatit B virus infeksiyonu tanı ve tedavi takibinde kullanılmaktadır. Çalışmamızda klinik mikrobiyoloji laboratuvarlannda son yıllarda hepatit B virus DNA'sının tespitinde yaygın kullanım alanına ulaşmış olan PCR ve hibridizasyon yöntemleri ile elde edilen sonuçların uyumluluğunun irdelenmesi amaçlandı. Çalışma 1 Ekim 1999 ve 30 Haziran 2000 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarf nda yapıldı. Çalışma kapsamına S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin farklı kliniklerinden Hybrid Capture yöntemiyle kantitatif HBV DNA ölçümü istenen 134 hasta dahil edildi. PCR yöntemi ile kalitatif,“Digene Hybrid CaptureT system HBV DNA assay”ile kantitatif HBV DNA tespiti yapıldı. 134 hastanın 29'unda (% 21,64) PCR yöntemi ile HBV DNA pozitif bulunurken 105'inde (% 78,36) negatif bulundu. Hibridizasyon yöntemi ile 101 hastada (% 75,37) HBV DNA 5 pg/ml altında bulunurken 12'sinde (% 8,95) 5-200 pg/ml arasında, 2 Tinde (% 15,67) 201 pg/ml üzerinde ölçüldü. İki yöntem sonuçları birlikte değerlendirildiğinde hastaların 28'inde her iki yöntem ile HBV DNA pozitif bulunurken 100'ünde her iki yöntem sonuçlan da negatif idi. 1 hastada PCR ile 71HBV DNA pozitif bulunurken hibridizasyon yöntemi ile negatif bulundu. 5 hastada HB V DNA PCR ile negatif, hibridizasyon yöntemi ile pozitif bulundu. Bu sonuçlara göre HBV DNA tespitinde hibridizasyon ve PCR yöntemlerinin uyumluluğu % 95,52 olarak belirlendi. HBV DNA tespitinde hibridizasyon ve PCR yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (Bağımlı gruplarda Ki-Kare testi, p>0,05). Sonuç olarak HBV DNA varlığının önemli olduğu durumlarda her iki yöntem de kullanılabilir. Hibridizasyon yöntemi kolay, hızlı, tek eleman ile testin tamamlanabildiği kantitatif bir yöntemdir. Rutin laboratuvar çalışmasında kullanımı uygundur. Ancak duyarlığı ve özgüllüğü PCR yönteminden düşük, maliyeti daha yüksektir. PCR yöntemi hibridizasyondan daha ucuz bir yöntemdir. Çoğu çalışmada hibridizasyona göre duyarlılığının yüksek olduğu belirtilen PCR yöntemi HBV DNA'nın az miktarda bulunduğu durumlarda daha çok tercih edilmelidir. PCR yönteminin standardizasyon çalışmalarına, kontaminasyonu önleyici yeni açılımlara ve kantitatif sonuç verebilmesi için daha fazla uğraşlara ihtiyacı vardır. Kullanım amacı dikkate alınarak doğru yöntem seçildiğinde hibridizasyon ve PCR tanı ve tedavi takibinde faydalı yöntemlerdir. 72
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PCR and hybridization assays, being the latest developments of molecular biological techniques, are commonly used for the purposes of diagnosis and follow up of hepatitis B virus infection. In the present study, our aim is to show the correlation of results of PCR and hybridization assays for hepatitis B virus DNA detection in a clinical microbiology laboratory. Our study was conducted in Ministry of Health, Ankara Education and Research Hospital's Microbiology and Clinical Microbiology Laboratory between October the 1st, 1999 and June the 30th, 2000. A total of 134 patients from different clinics of the same hospital with the laboratory request of HBV DNA level measurement with hybrid capture assay was included in the study. We performed a qualitative PCR method and a quantitative hybridization assay (Digene Hybrid Capture system HBV DNA Assay) in parallel in all the serum samples. 29 out of 134 (21,64%) were positive and 105 (78,36%) were negative with PCR method. HBV DNA level was less than 5 pg/ml for 101 patients (75,37%), between 5 pg/ml and 200 pg/ml for 12 (8,95%) and more than 201 pg/ml for 21 (15,67%) with hybridization assay. Considering the results of both PCR and hybridization methods HBV DNA was found to be positive for 28 and negative for 100 patients. For 1 patient HBV 73DNA was positive with PCR and negative with hybridization assay. For 5 patients, PCR resulted in negative whereas hybridization assay resulted in positive for HBV DNA. Taking the results of both tests into consideration, the correlation of molecular biological methods studied was found to be 95,52% and statistically no significant difference was found between PCR and hybridization assays for the detection of HBV DNA (x2 test in dependent groups, p>0,05). As a result, for the detection of HBV DNA, both methods can be used. Hybridization assay is a rapid, easy, less labor intensive method and suitable for routine laboratory work. Whereas the sensitivity and specificity values of the method are mostly below those of PCR. While PCR is cheaper than hybridization assay, in most of the studies it was found to be more sensitive and specific than hybridization assay. However PCR needs standardization, new means to prevent contamination, more investigation for the purpose of obtaining quantitative results. When the perspective of a clinical microbiology laboratory is accurately set in terms of the use of molecular biological techniques, both PCR and hybridization methods are valid laboratory diagnostic tools. 74