S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi'nde Yatan hastalarda görülen nozokomiyal infeksiyonlar
- Tez No: 90351
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA AYDIN ÇEVİK, DR. F. ŞEBNEM ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YBÜ'de yatan hastalarda en sık görülen komplikasyonlardan biri nozokomiyal infeksiyondur. YBÜ'de yatan hastalar tüm hastanedeki hastaların %5 - 10'unu o- luşturmasma rağmen nozokomiyal infeksiyonların yaklaşık %25'i YBÜ'lerde gelişmektedir. Yöntem: 15 Mart 1999 - 15 Mayıs 2000 tarihleri arasında altı yataklı nöroloji YBÜ'de tedavi edilen hastaların tümü YBÜ'de edinilmiş infeksiyon gelişimi, nozokomiyal infeksiyon için risk faktörleri ve mortaliteye etki eden faktörler yönün den prospektif olarak izlendi. Sonuçlar: YBÜ'de yatan toplam 190 hastada 2006 hasta gününde YBÜ'de e- dinilmiş 169 infeksiyon saptandı, infeksiyon oranı 87.9/100 hasta kabulü ve 84.2/1000 hasta günü olarak bulundu. YBÜ'de edinilen infeksiyonların %43.2'sinin ÜSİ, %26.7'sinin pnömoni ve %19.5'inin primer kan dolaşımı infeksiyonu olduğu belirlendi. YBÜ'de edinilmiş kateter ilişkili infeksiyon oranlarından; kateter ilişkili ÜSİ oranı 36.5/1000 üriner kateter günü, VİP oranı 43.5/1000 ventilasyon günü, SVK ilişkili primer bakteremi oranı 35.3/1000 SVK günü, PVK ilişkili bakteremi oranı 11.7/1000 PVK günü olarak bulundu. YBÜ'de edinilmiş infeksiyon etkenleri olarak izole edilen mikroorganizmalar ara sında ilk üç sırayı K. pneumoniae (%20.6), Enterococcus spp. (%15.1) ve kandida türlerinin (%13.5) aldığı belirlendi. Yaşın 70 veya üzerinde olması (p< 0.01), Glaskow koma skalasının 10 veya al tında olması (p< 0.05), SVK varlığı (p< 0.001), parenteral beslenme (p< 0.001), YBÜ'ye kabulde infeksiyonun olmaması (p< 0.05) ve yatış süresinin uzunluğu (p< 0.001) YBÜ'de edinilmiş infeksiyon için risk faktörü olarak saptandı. 94Tek değişkenli analiz sonucunda entübasyon (p< 0.001), mekanik ventilasyon (p< 0.01), parenteral beslenme (p< 0.001), steroid kullanımı (p< 0.01), infeksiyon (p< 0.01) YBÜ'de edinilmiş infeksiyon (p< 0.05), pnömoni (p< 0.05), altta yatan 2 ya da daha fazla hastalık (p< 0.01) ve Glaskow koma skalasının düşüklüğü (p< 0.001) mortalite için risk faktörü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: Nosocomial infections (Nl) are one of the most common complications seen in intensive care unit (ICU) patients. Patients admitted to ICUs represent 5-10 % of all hospital patients, but account for an estimated 25 % of all hospital infections. Methods: All patients treated at the six-bed neurology ICU of our hospital were prospectively observed for the development of an Nl, for the risk factors and for the factors affecting the mortality from 15 March 1999 through 15 May 2000. Results: In 190 patients during 2006 patient days 169 Nl occurred. The overall rate for Nl was 87.9 per 100 patient admissions and 84.2 per 1000 patient days. Urinary tract infections (43.2 %), pneumonia (26.7 %) and primary bloodstream infections (19.5 %) were the first three common types of infection. Ventilator-associated pneumonia rate was 43.5 per 1000 ventilation days, urinary catheter-associated urinary infection rate was 36.5 per 1000 urinary catheter days and central venous line-associated primary bloodstream infection rate was 35.3 per 1000 central venous line days. The most common microorganisms isolated were Klebsiella pneumoniae (20.6 %), Enterococcus spp. (15.3 %) and Candida spp. (13.7 %). Univariate analysis showed; age equal to or greater than 70 years (p< 0.01), Glaskow coma scala (GCS) score equal to or less than 10 (p< 0.05), central venous catheterization (p< 0.001), parenteral nutrition (p< 0.001), absence of infection on admission (p< 0.05) and length of ICU stay (p< 0.001) as risk factors for ICU-acquired infections. In multivariate logistic regression analysis there was no significant variable detected. Univariate analysis showed; entubation (p< 0.001), mechanical ventilation (p< 0.01), steroid administration (p< 0.01), infection (p< 0.01), ICU-acquired infection (p< 0.05), pneumonia (p< 0.05), two or more underlying diseases (p< 0.01) and low 96GCS score (p< 0.001) as risk factors for mortality.