Hastaneden izole edilen çeşitli bakterilerin bazı antiseptik/ dezenfektan maddelere duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of susceptibility of some hospital isolated bacteria to selected antiseptics/ disinfectants
  1. Tez No: 90353
  2. Yazar: MELİKE EKİZOĞLU (TUNÇAY)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM SULTAN, Y.DOÇ.DR. MERAL ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-62- VII. ÖZET Bu çalışmada, Hacettepe ve Gazi Üniversitesi Hastanelerine başvuran hastalardan izole edilen 81 bakteri izolatının, sıklıkla kullanılan antiseptik/dezenfektan maddelere duyarlılıkları belirlenmiştir. Antiseptik ve dezenfektan olarak hastanede yaygın olarak kullanılan savlon, klorhekzidin ve sodyum hipoklorür seçilmiş ve kullanım konsantrasyonlarında^ etkinlikleri araştırılmıştır. Antiseptik ve dezenfektan maddelerin in vitro antimikrobiyal etkinliğini belirlemek amacıyla kantitatif süspansiyon testi ile çalışılmıştır. Bu testte, bakteri süspansiyonu belirli konsantrasyondaki dezenfektan çözeltisine ilave edilmiş, 5 dakika temas süresi sonunda, bu karışımdan alınan örnek nötralizasyon ortamına eklenmiştir. Buradan alınan örnek yüzeye yayma yöntemi ile katı besiyerine ekilmiş ve inkübasyon süresi sonunda oluşan koloniler sayılmıştır. Kontrol amacıyla dezenfektan yerine steril distile su kullanılmış ve aynı işlemler tekrar edilmiştir. Kontrol ve dezenfektan için elde edilen koloni sayıları kullanılarak mikrobisidal etki logaritmik olarak hesaplanmıştır. Log-ı05 değeri ve üstü sonuçlar başarılı kabul edilmiştir. Buna göre, savlonun ve klorhekzidinin kullanım konsantrasyonlarında tüm izolatlara karşı etkili olduğu; sodyum-63- hipoklorürün 1/50 konsantrasyonda P. aeruginosa, S. aureus, E. coli ve E. cloacae türlerine daha çok olmak üzere, Klebsiella türleri ve Acinetobacter türlerine karşı da etkili olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak mikrobisidal etkinin 1/500 konsantrasyonda azaldığı fakat bu etkinin temas süresinin 15 dakikaya çıkarılması ile nispeten arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, hastanede dezenfektan olarak savlon ve klorhekzidin kullanımının uygun olduğu, sodyum hipoklorürün ise daha yüksek konsantrasyonlarda kullanımının tercih edilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-64- VIII. YABANCI DİLDE ÖZET In this study, 81 isolates which were isolated from patients who applied to Hacettepe and Gazi University Hospitals were used for determining the susceptibilities of bacteria to commonly used disinfectants and anticeptics. Savlon, chlorhexidine and sodium hypochlorite that are most widely used disinfectants and anticeptics in hospitals were choosed and their effectiveness in-use concentrations were investigated. Quantitative suspension test was used for evaluating in-vitro antimicrobial effectiveness of disinfectants and anticeptics agents. In suspension test, bacterial suspension was added to disinfectant solution in certain concentration. After specified exposure period (5 min.) reaction mixture was added to neutralizing medium and removed to agar plates by the surface-plating technique and colony forming units were counted after an incubation time. Disinfectants were replaced by sterile distilled water for control and the whole procedure was repeated. Microbicidal effect was calculated by using the number of colony forming units, expressed as logarithm, for disinfectant and control. The results in > log-i05 reduction were often estimated as an indication of acceptable efficacy. Overall, it was found that savlon and clorhexidine in-use concentration were effective against the all isolates, and sodium-65- hypochlorite was generally satisfactory against Klebsiella spp. and Acinetobacter spp. and especially P. aeruginosa, E. coli, E.cloacae spp., S. aures at 1/50 dilutions. Moreover, it was observed that microbicidal effect decreased at 1/500 dilutions, but this effect increased longer contact time (15 min.). In conclusion, it was determined that savlon and chlohexidine were convinient as disinfectants in hospitals. In addition, it was revealed that sodium hypochlorite usage should be preferred at higher concentrations.