1929-1930 arası Atatürk dönemi kültür ve sanat faaliyetleri: İstanbul örneği
Culture and art activities of the Atatürk period between 1929-1930: The case of Istanbul
- Tez No: 903525
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYIŞIĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen inkılapların ve yeniliklerin kültür ve sanat politikalarına yansımasını ve bu bağlamda 1929-1930 yılları arasında İstanbul'da gerçekleşen kültür ve sanat faaliyetlerini incelemektedir. Atatürk'ün Türk toplumunda yapmak istediği hızlı ve köklü değişikliklerin etkilerinin görüldüğü bu dönem, kültür ve sanat alanında da önemli gelişmelerin yaşandığı bir zaman dilimi olmuştur. Tez; kadınların seçme ve seçilme hakkı gibi kültürel dönüşümlerin yanı sıra, çağdaş resim, müzik, tiyatro, heykel ve mimari gibi sanatsal alanlarda gerçekleşen yeniliklere odaklanmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı ve önemi gibi sorulara yanıt verilmiştir. İkinci kısımda araştırmanın yöntemi ve modeli ortaya konmuştur. Araştırmanın üçüncü kısmında kültür ve sanat terimlerinin tarih içerisinde geçirdiği kavramsal dönüşüm ele alınmıştır. Dördüncü kısımda Cumhuriyet döneminde de yansımalarının görüldüğü İkinci Meşrutiyet'in kültür ve sanat ortamı incelenirken, Atatürk'ün kültür ve sanat politikalarına değinilmiştir. Beşinci bölümde ise 1929-1930 yılları arasında İstanbul'da gerçekleşen kültür ve sanat faaliyetleri, döneme ait Cumhuriyet, Akşam, Son Posta gazeteleri ile Resimli Ay ve Muhit dergilerinin ışığında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reflection of the reforms and innovations on the cultural and artistic policies carried out under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk and, in this context, the cultural and artistic activities that took place in Istanbul between the years 1929 and 1930. This period, in which the effects of the rapid and radical changes that Atatürk wanted to make in Turkish society were seen, was also a time period in which important developments were experienced in the field of culture and art. Thesis, focuses on cultural transformations such as women's right to vote, as well as innovations in artistic fields such as contemporary painting, music, theatre, sculpture and architecture. In the first part, questions such as the purpose and importance of this research were answered. In the second part, the method and model of the research were presented. In the third part of the research, the conceptual transformation of the terms; culture and art throughout history is discussed. In the fourth part, while the cultural and artistic environment of the Second Constitutional Monarchy, of which reflections were also seen in the Republic period, was examined, Atatürk's cultural and artistic policies were mentioned. In the fifth part, the cultural and artistic activities that took place in Istanbul between the years 1929 and 1930 are conveyed in the light of the newspapers of the period; Cumhuriyet, Akşam, Son Posta and the magazines Resimli Ay and Muhit.