The effects of rotational component of Rayleigh waves on tall buildings
Yüksek binalar üzerinde Rayleigh dalgalarının rotasyonel bileşenlerinin etkisi
- Tez No: 903526
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI, PROF. DR. ERDAL ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Deprem mühendisliği uzun bir süredir sadece deprem yer hareketinin öteleme bileşenlerini ele alarak rotasyonel bileşenleri göz ardı etmiştir. Ancak, yapı sağlık izleme alanındaki son araştırmalar, özellikle sedimenter havzalarda bulunan binaların yer değiştirme taleplerini önemli ölçüde artırabilen deprem yer hareketinin rotasyonal bileşenlerinin, özellikle bir yapı altından geçen Rayleigh dalgalarının rotasyonal bileşenlerinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Yapıların rotasyonal yer hareketine tepkileri, rotasyonel yer hareketi kayıtlarının yetersizliği nedeniyle kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Son yıllarda, rotasyonel bileşenleri öteleme olanlardan ayırmak için etkili yöntemler geliştirilmiş ve bu tür yer hareketini kaydedebilen cihazlar ortaya çıkmıştır. Bu, yapıların rotasyonel yer hareketine tepkisini incelememize olanak tanır. Bu tez, rotasyonel Rayleigh dalgalarının yüksek binaların tepkisi üzerindeki etkisini, ilgili yer hareketini tek ve çok serbestlik dereceli sistemlere uygulayarak incelemektedir. Rotasyonel yer hareketi, öncelikle doğrusal ve doğrusal olmayan tek serbestlik dereceli sistemlerin hareket denkleminde formülize edilmiştir. Daha sonra, sedimenter havzalarda kaydedilen yüzey dalgası içeriği zengin deprem yer hareketi kayıtları derlenerek, bunların rotasyonel bileşenleri, yakın zamanda geliştirilen Normalleştirilmiş İç Çarpım (NIP) yöntemi kullanılarak çıkarılmıştır. Rayleigh dalgalarına ait bu çıkarılmış rotasyonel kayıtlar, bir dizi doğrusal ve doğrusal olmayan tek serbestlik dereceli sisteme uygulanarak tepki spektrumları ve elastik olmayan deformasyon üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Son olarak, rotasyonal Rayleigh dalgalarının varlığına ve yokluğuna göre temsili bir yüksek binanın tepkisi incelenerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a long time, seismic engineering only considered the translational components of seismic ground motion, ignoring the rotations. However, recent research in structural health monitoring has revealed that rotational components of seismic ground motion, particularly those of Rayleigh waves passing under a structure, can significantly increase displacement demands on buildings, especially those located in sedimentary basins. The behavior of buildings to rotational ground motion has not been extensively studied due to a lack of rotational records. Recently, effective methods have been developed to extract the rotational component of motion from the translational ones, and instruments capable of recording them have emerged. This allows us to study the behavior of structures to rotational ground motion. This thesis investigates the impact of rotational Rayleigh waves on tall building response by applying the rotational ground motion to single and multi-degree of freedom systems. The rotational motion is first formalized in the equation of motion for both linear and nonlinear single degree of freedom systems (SDOF). Then, earthquake ground motion records rich in surface wave content that are recorded in sedimentary basins are compiled, and their rotational components are extracted using the recently developed Normalized Inner Product (NIP) method. Those extracted rotational records belonging to Rayleigh waves are applied to a set of linear and nonlinear SDOF systems to observe their effect on response spectra and inelastic deformation. Finally, the effect on the response of a representative tall building is studied by applying the extracted rotational records to it. The response is compared with and without the presence of rotational Rayleigh waves.