Sınıf öğretmenlerinin girişimci öğretmen davranışları ile yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom teachers' entrepreneurial teacher behaviours and their creative thinking tendencies
- Tez No: 903527
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MENTİŞ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin girişimci öğretmen davranışları ile yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki deneyim, öğrenim durumu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, kitap okuma sıklığı) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli; nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi; 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde devlet okullarında görev yapan 313 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama araçları; araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Özgenel ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”, Akkaya (2021) tarafından geliştirilen“Girişimci Öğretmen Davranışları Ölçeği”nden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere normallik testi uygulanmıştır ve elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Örneklemin, ölçeklerin her birine verdikleri cevapların cinsiyet ve medeni durum değişkenleri için t testi uygulanmıştır. Her bir ölçek için yaş, mesleki deneyim, öğrenim durumu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve kitap okuma sıklığı için tek yönlü varyans analizi olan ANOVA uygulanmıştır. ANOVA analizi sonucunda anlamlı farklılık tespit edildiğinde Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin girişimci öğretmen davranışları ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğu bulgulanmıştır. İki ölçek arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda sınıf öğretmenlerinin girişimci öğretmen davranışları ile yaratıcı düşünme eğilimleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların girişimci öğretmen davranışları öğrenim durumu ve kitap okuma sıklığı açısından farklılaşırken; cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki deneyim, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi açısından farklılık oluşturmamaktadır. Katılımcıların yaratıcı düşünme eğilimleri ise medeni durum ve kitap okuma sıklığı açısından farklılaşırken; cinsiyet, yaş, mesleki deneyim, öğrenim durumu, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi açısından farklılık oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between entrepreneurial teacher behaviours and creative thinking tendencies of classroom teachers in terms of various variables (gender, age, marital status, professional experience, educational status, mother's education level, father's education level, frequency of reading books). The research model was determined as relational screening from quantitative research methods. The sample of the study consists of 313 classroom teachers working in public schools in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province in the 2023-2024 academic year. Data collection tool; 'Personal Information Form' developed by the researcher, 'Marmara Creative Thinking Tendencies Scale' developed by Özgenel and Çetin (2017), 'Entrepreneurial Teacher Behaviours Scale' developed by Akkaya (2021). The data obtained in the study were analysed with statistical package programme. The normality test was applied to the data obtained as a result of the research and it was determined that the data obtained had a normal distribution. The t-test was applied for the gender and marital status variables of the sample's responses to each of the scales. For each scale, ANOVA, which is one-way analysis of variance, was applied for age, professional experience, education level, mother's education level, father's education level and book reading frequency. Scheffe test was applied when a significant difference was found as a result of ANOVA analysis. As a result of the research, it was found that classroom teachers' entrepreneurial teacher behaviours and creative thinking tendencies were at a high level. Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between the two scales. As a result of the analysis, a moderate positive relationship was found between classroom teachers' entrepreneurial teacher behaviours and creative thinking dispositions. While the participants' entrepreneurial teacher behaviours differed in terms of education level and frequency of reading books, they did not differ in terms of gender, age, marital status, professional experience, mother's education level and father's education level. While the participants' creative thinking tendencies differed in terms of marital status and frequency of reading books, they did not differ in terms of gender, age, professional experience, education level, mother's education level and father's education level.