Öğretmenlerin öğrenme çevikliği ile okul etkililiği algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' learning agility and school effectiveness
- Tez No: 903538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin öğrenme çevikliği ile okul etkililiği algıları arasındaki ilişkinin belirlenebilmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmada öğretmenlerin öğrenme çevikliği ile okul etkililiği algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflendiği için bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evreni, İstanbul iline bağlı resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Evrenin belirlenen büyüklüğü ve bu evrene erişmenin ekonomik zorlukları ve zaman kısıtlamaları dikkate alınarak, araştırma grubu 750 öğretmenle sınırlanmıştır. Veriler; Canaslan ve Güçlü (2020) tarafından geliştirilen“Öğrenme Çevikliği Ölçeği'' ile Alanoğlu (2014) tarafından geliştirilen ”Okul Etkililiği Ölçeği'' ile toplanmıştır. Öğretmenlerin yetkinliklerinin tespit edilmesi için aritmetik ortalama ve standart sapma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım göstermesi nedeniyle ikili karşılaştırmalarda t-testi kullanılmış, üçten fazla değişken grubunun karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tercih edilmiştir. Tespit edilen anlamlı farklılıklar için, Scheffe (Çoklu Karşılaştırma) testi ile daha ayrıntılı analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğretmenlerin öğrenme çevikliği ile okul etkililiği algıları arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ek olarak öğrenme çevikliğinin tüm alt boyutları ile okul etkililiği arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca okul etkililiğinin belirlenmesinde öğretmenlerin öğrenme çevikliği düzeylerinin önemli bir faktör olduğu ve öğretmenlerin öğrenme çevikliğindeki artışın okul etkililik düzeyine istatiksel anlamda katkı yapacağı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between teachers' learning agility and their perceptions of school effectiveness. Since the goal of this research is to establish the relationship between teachers' learning agility and their perceptions of school effectiveness, this study is conducted using a relational survey model. The population of the study consists of teachers working in official and private primary schools, middle schools, and high schools affiliated with the Istanbul province. Considering the determined size of the population, as well as the economic constraints and time limitations of accessing this population, the research sample is limited to 750 teachers. Data was collected using the“Learning Agility Scale”developed by Canaslan and Güçlü (2020) and the“School Effectiveness Scale”developed by Alanoğlu (2014). Arithmetic mean and standard deviation methods were employed to determine teachers' competencies. Due to the normal distribution of research data, t-tests were used for binary comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) was preferred for comparisons of more than three variable groups. For the significant differences identified, Scheffe (Multiple Comparison) test was conducted for more detailed analyses. According to the analysis results, a significant positive correlation at a high level was found between teachers' learning agility and their perceptions of school effectiveness. Furthermore, a positive relationship was found between all sub-dimensions of learning agility and school effectiveness. Additionally, it was concluded that teachers' level of learning agility is an important factor in determining school effectiveness, and an increase in teachers' learning agility would statistically contribute to the level of school effectiveness.