Tıbbi beslenme tedavisi alan yetişkin obez kadınlarda farklı miktarlarda chia tohumu kullanımının vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of use of chia seeds in different quantities on body composition and biochemical parameters in adult obesic women taking medical nutritional treatment
- Tez No: 903548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖBEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Obezite dünya çapında yaklaşık 650 milyon insanı etkileyen aşırı yağlanma ile karakterize kronik bir hastalıktır. Tıbbi beslenme tedavisi alan yetişkin obez kadınlarda 12 haftalık chia tohumu kullanımının vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkisini saptamak için yürütülen bu çalışmanın örnekleminin Beden Kütle İndeksi (BKİ) 30 kg/m2 ve üzerinde olan 51 kadın oluşturmuştur. Katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: 1. grup (n=17) günlük 20 g chia tohumu, 2. grup (n=16) günlük 40 g chia tohumu tüketmiş ve 3. grup (n=18) chia tohumu tüketmemiştir. Başlangıçta ve takip süresince katılımcıların beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, çeşitli indeksleri ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların antropometrik ölçümlerinin 0. ve 12.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease characterised by excessive adiposity that affects approximately 650 million people worldwide. This study was conducted to determine the effect of 12 weeks of chia seed consumption on body composition and biochemical parameters in obese adult women receiving medical nutrition therapy. 51 women with a body mass index (BMI) of 30 kg/m2 and above participated. The participants were divided into three groups: group 1 (n=17) consumed 20 g of chia seeds daily, group 2 (n=16) consumed 40 g of chia seeds daily and group 3 (n=18) did not consume chia seeds. Dietary habits, anthropometric measurements, various indices and biochemical parameters were assessed at baseline and during follow-up.