Mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımı: Sistematik bir inceleme
The use of virtual and augmented reality technologies in vocational and technical education: A systematic review
- Tez No: 903579
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik hayatımızın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat, Mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçekliğin uygulanması ile ilgili sistematik inceleme sayısının az olduğu görülmektedir. Web Of Science veri tabanı taranarak oluşturulan bu araştırmanın amacı mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımını sistematik bir şekilde incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, konu ile ilgili ulusal ve uluslararası alanyazın taraması yapılmıştır. Çapraz referans ve özet okuma yoluyla 44 ilgili çalışma seçilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımının öğrencilerin motivasyonunu, öğrenme performansını ve derse katılımını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, bu teknolojiler sayesinde öğrenciler karmaşık konuları daha iyi anlayabilmekte, pratik yapma, deneyim kazanma ve hata yapmadan öğrenme fırsatı bulmaktadırlar. Bununla birlikte, donanım ve yazılım maliyetleri, öğretmenlerin teknoloji kullanım becerilerinin yetersizliği ve teknolojik alt yapı eksiklikleri gibi çeşitli zorluklar da söz konusudur. Çalışmada, mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin daha etkin kullanılabilmesi için öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimler verilmesi, teknolojik alt yapının iyileştirilmesi ve okullardaki bu teknolojilerin kullanımına yönelik teşviklerin arttırılması önerilmektedir. Ayrıca, bu teknolojilerin kullanımına ilişkin maliyet-fayda analizlerinin yapılması öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin bu teknolojilere yönelik tutumlarının incelenmesi de önemlidir. Sonuç olarak, mesleki ve teknik eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımı öğrenme süreçlerini zenginleştirmekte ve öğrencilerin ilgi ve motivasyonlarını artırmaktadır. Ancak, bu teknolojilerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli altyapı, eğitim ve desteklerin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality and augmented reality are widely used in many areas of our lives. However, there are few systematic reviews on the application of virtual and augmented reality in vocational and technical education. The aim of this research, which was created by searching the Web Of Science database, is to systematically examine the use of virtual and augmented reality technologies in vocational and technical education. Qualitative research method was used in the study and national and international literature on the subject was reviewed. Through cross-referencing and abstract reading, 44 relevant studies were selected. The data obtained were analysed by content analysis method. According to the results of the study, the use of virtual and augmented reality technologies in vocational and technical education increases students' motivation, learning performance and class participation. In addition, thanks to these technologies, students can better understand complex subjects, have the opportunity to practice, gain experience and learn without making mistakes. However, there are also various difficulties such as hardware and software costs, inadequate technology usage skills of teachers and lack of technological infrastructure. In this study, it is suggested that in-service trainings should be provided for teachers, technological infrastructure should be improved and incentives for the use of these technologies in schools should be increased in order to use virtual and augmented reality technologies more effectively in vocational and technical education. In addition, it is also important to conduct cost-benefit analyses on the use of these technologies and to examine the attitudes of students, teachers and administrators towards these technologies. In conclusion, the use of virtual and augmented reality technologies in vocational and technical education enriches learning processes and increases students' interest and motivation. However, the necessary infrastructure, training and support should be provided for the successful implementation of these technologies.