Baş ve boyun kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalara verilen roy adaptasyon modeline temellendirilmiş taburculuk eğitimininhastanın yaşam kalitesi ve memnuniyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of discharge education based on the Roy adaptation model given to patients who underwent surgery for head and neck cancer on the patient's quality of life and satisfaction
  1. Tez No: 903641
  2. Yazar: ESİN ORAKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmada baş ve boyun kanseri (BBK) nedeniyle ameliyat olan hastalara verilen Roy Adaptasyon Modeline (RAM) temellendirilmiş taburculuk eğitiminin hastanın yaşam kalitesi ve memnuniyetine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma tek gruplu ön test-son test çalışması olup Ekim 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde baş ve boyun kanseri nedeniyle majör cerrahi geçiren 13 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri toplanırken;“Hasta Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu”ve“Taburculuk Eğitimi Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Hasta grubuna ameliyat öncesi, taburculuk sonrası 1.ve 2.aylarda yaşam kalitesi anket formu uygulanmıştır. Hastalara literatür ışığında hazırlanan Roy Adaptasyon Modeli'ne temellendirilmiş taburculuk eğitim kitapçığı ile taburculuk eğitimi verilmiştir. Eğitim sonunda hasta grubuna taburculuk eğitimi memnuniyet ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler Anova Testi ve Tamamlayıcı Bonferroni Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aims to reveal the effects of the Roy Adaptation Model (RAM) based discharge training provided to patients who underwent surgery for head and neck cancer (HNC) on quality of life and resilience. Material-Methods: The research is a single-group pre-test-post-test study and was conducted with 13 patients who underwent major surgery due to head and neck cancer at the Ear, Nose and Throat Clinic of Ankara Gazi University Health Practice and Research Hospital between October 2023 and April 2024. While collecting the research data;“Patient Descriptive Characteristics Form”,“Washington University Quality of Life Survey Form”and“Discharge Education Satisfaction Scale”were used. A quality of life survey form was applied to the patient group before surgery and in the 1st and 2nd months after discharge. Discharge education was given to the patients with the Roy Adaptation Model Based Discharge Education Booklet prepared in the light of literature. At the end of the education, the discharge education satisfaction scale was applied to the patient group. Categorical variables of the study were calculated as numbers and percentages. The data obtained in the study were evaluated in a computer environment using the SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 program. Repeated measures Anova Test and Supplementary Bonferroni Test were used to compare within-group measurements.