Serum omentin-1, chemerin ve vaspin'in pankreas duktal adenokarsinom ile ilişkisi
The relationship of serum omentin-1, chemerin and vaspin with pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 903642
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç Pankreas kanseri, gelişen teknoloji ve tedaviler ile multidisipliner yaklaşıma rağmen agresif ilerleyişi ve kötü seyri nedeniyle mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Pankreas kanserine neden olan çeşitli genetik sendromlar, yaş, sigara kullanımı, diyabet, alkol, obezite ve çeşitli moleküler yollar gibi birçok risk faktörünün pankreas kanseri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir ve kesin mekanizma hala net bilinmemektedir. Bu nedenle önleme, erken tanı ve hızlı tedavi klinik olarak zordur. Omentin-1 inflamatuar tepkimelerde ve hücre farklılaşmasında kritik bir rol aldığı, aynı zamanda kanser hücrelerinin apoptozunu teşvik edebileceği düşünülmektedir. Chemerin ise, glukoz dengesinde, inflamasyon ve yağ dokusu gelişiminde önemli işlevleri bulunan çok yönlü bir adipokindir. Vaspin ise yeni keşfedilen apiokinlerdendir ve endometrial kanserli ve kolorektal kanserli hastalarda yüksek serum vaspin seviyesinin malignite derecesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında serum omentin 1, chemerin ve vaspin seviyelerinin pankreas duktal adenokarsinom (PDAK) ile ilişkisinin tanısal değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu tez çalışmasında Genel Cerrahi Polikliniği'ne başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, PDAK tanısı alan 23 rezektabl ve 21 metastatik hasta ile rutin kontrol için polikliniğe başvuran ek hastalığı olmayan 40 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Sağlıklı gönüllülerde ve hasta gruplarında sabah açlık kan örneklerinde Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) tekniği ile serum omentin-1, chemerin ve vaspin düzeyleri ile CA19-9 ve CEA değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Pancreatic cancer is a chronic disease with high mortality and morbidity. It can progress aggresisively with poor prognosis despite advances in technology and treatments with a multidisciplinary approach. Various risk factors such as age, smoking status, diabetes mellitus, alcohol use, obesity, genetic disease and various molecular pathways have been found to be associated with pancreatic cancer development. Therefore, prevention, rapid diagnosis and management are essential. Omentin-1 is believed to be involved in inflammatory responses and cell differentiation, and it also facilitates the apoptosis of cancer cells. Chemerin, a multifunctional adipokine, plays established roles in glucose homesotasis, inflammation and adipogenesis. Recent literature indicates that chemerin has a significant role in cancer development. Vaspin is also one of the recently discovered adipokines ands ome studies have shown that high serum vaspin levels are associated with the degree of malignancy in patients with endometrial cancer and colorectal cancer. This research study aimed to evaluate the diagnostic evaluation of the relationship between serum omentin-1, chemerin and vaspin levels with pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC). Materials and Methods In this thesis study, 23 patients diagnosed with resectable PDAC, 21 patients diagnosed with metastatic PDAC and 40 healthy volunteers without any additional disease who applied to the outpatient clinic for routine control were included. Serum omentin-1, chemerin, vaspin levels, CA19-9 and CEA levels, were measured by Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) technique in the morning fasting blood samples of healthy volunteers and patient groups.