Çağdaş tefsirlerde Hz. Peygamberin ümmîliği: Muhammed Abid el-Câbirî örneği
Hz. in contemporary tafsir the prophet's ummilism: The example of Muhammed Abi̇d al-Jabiri
  1. Tez No: 903662
  2. Yazar: SİBEL MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ATSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezimiz, Hz. Muhammed ümmiliği meselesinin çağdaş tefsirlerde, özellikle Muhammed Abid el-Câbirî özelinde nasıl ele alındığı ile ilgilidir. Hz. Muhammed'in ümmîliği meselesi klasik dönemden itibaren müfessirler tarafından ele alınmıştır. Bu döneme ait tefsirler incelendiğinde, Hz. Muhammed özelinde kavram ile ilgili tespit edilen anlam, onun okur-yazar olmadığı şeklindedir. Müfessirlerin genel görüşleri incelendiğinde, ayetlerde ve sözlüklerdeki mevcut anlamlarına paralel olarak, Hz. Muhammed'in okur-yazarlığı dışında bazı farklı anlamların da söz konusu olduğu görülmektedir:“Kendilerine daha önce vahiy ve peygamber gönderilmemiş ve Kur'an'ın ilk muhatabı Arap toplumu”;“İlahi kitap gönderilmemiş, vahye muhatap olmamış herhangi bir toplum/millet”;“Ehl-i Kitab'ın kendilerinden olmayan kişileri tanımlama şekli”gibi bazı farklı anlamlar da karşımıza çıkmaktadır. Çağdaş dönemde de müfessirlerin genel kanaati Hz. Muhammed'in okuma yazma bilmediği yönündedir. Ancak bu görüşte olmayan tek müfessir, Muhammed Âbid el-Câbirî'dir. O, kendinden önce ortaya konmuş görüşleri etraflıca ele alarak Hz. Muhammed'in ümmi olmadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis, Hz. It is about how the issue of Muhammad's illiteracy is handled in contemporary commentaries, especially in the case of Muhammad Abid al-Jabiri. Hz. The issue of Muhammad's illiteracy has been addressed by commentators since the classical period. When the commentaries of this period are examined, Hz. The meaning of the concept in the case of Muhammad is that he was not literate. When the general views of the commentators are examined, in parallel with the existing meanings in the verses and dictionaries, Hz. It seems that there are some different meanings other than Muhammad's literacy:“The Arab community to whom no revelation or prophet had been sent before and the first addressee of the Quran”;“Any society/nation that has not been sent a divine book and has not received revelation”; We also encounter some different meanings such as“the way the People of the Book define people who are not among them.”The general opinion of commentators in the contemporary period is that Hz. It is said that Muhammad could not read or write. However, the only commentator who does not hold this view is Muhammad Âbid al-Câbirî. He examined in detail the views put forward before him and Hz. He concluded that Muhammad was not illiterate.