Güvenlik çalışanları ailelerinde karşılaşılan mesleki zorluklar ve ölüm algısının aile içi ilişkilere yansıması
Professional challenges faced in the families of security workers and the reflection of the perception of death on domestic relationships
- Tez No: 903667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Güvenlik Çalışanlarının Ailelerinde Ölüm Algısı Ve Aile İçi İlişkilerine Etkisi”başlığını taşıyan bu tez, Malatya ili özelinde güvenlik çalışanlarının mesleki zorluklarının kendilerine ve ailelerine olan yansımalarını anlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda düzenlenen tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ölüm olgusu sosyolojik olarak incelenmiştir. Ölümün geçmişten günümüze değişen anlamı, modern dünyada ölüme bakış, yaşam ve ölüm felsefesi, ölümün sınıfsallığı, şehitlik bağlamında ölüm sosyolojisi yapılmıştır. İkinci bölümde ise, güvenlik güçleri ve çalışma imkânları irdelenmiştir. Güvenliğe, güvenliğin toplumla ilişkisine, tarihsel olarak geçmişine, ülkemizin güvenlik tehdit unsurlarına, kolluk kuvvetleri ve idari teşkilatlanmaya odaklanılmıştır. Üçüncü bölüm ise metodolojik çerçeve ve saha araştırma verilerinden oluşmaktadır. Güvenlik güçlerinden olan polis ve askerlik mesleğine odaklanan bu çalışma nitel bir araştırma olarak planlanmıştır. Bu doğrultuda tez çalışmasının yöntemi nitel araştırma olup teknik ise derinlemesine görüşmedir. Bu bölümde araştırmanın deseni, konusu, amacı, önemi, sınırlılıkları, evren ve örneklemi açıklanmıştır. Daha sonra araştırma verileri detaylı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Perception of Death in the Families of Security Workers and Its Effect on Their Domestic Relations”, was prepared to understand the reflections of the professional difficulties of security workers on themselves and their families in the province of Malatya. The thesis study organized for this purpose consists of three parts. In the first chapter, the phenomenon of death was examined sociologically. The sociology of death has been made in the context of the changing meaning of death from past to present, the view of death in the modern world, the philosophy of life and death, the class nature of death, and martyrdom. In the second part, security forces and employment opportunities are examined. The focus is on security, its relationship with society, its historical back ground, our country's security threats, law enforcement forces and administrative organization. The third section consists of methodological framework and field research data. This study, focusing on the police and military professions in the security forces, was planned as a qualitative research. In this regard, the method of the thesis study is qualitative research and the technique is in-depth interview. In this section, the design, subject, purpose, importance, limitations, population and sample of the research are explained. Then, the research data were examined in detail.