Okul çevre işbirliğinin geliştirilmesi
Improving school environment co-operation
- Tez No: 143856
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu araştırma okulların çevresiyle ilişkilerini incelemeyi, bir okuldaki uygulamaları ortaya koymayı ve elde edilen bulgulara dayalı öneriler geliştirmeyi amaç edinmiştir. Veri toplama aracı olan Okul Çevre İlişkilerini İnceleme-Görüşme Formu araştırmacı tarafından alanyazma dayalı olarak geliştirilmiştir. Likert tipi beşli derecelemeye göre düzenlenen ve 34 maddeden oluşmaktadır. Formun geçerliliğini sağlamak amacıyla uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmada okul-çevre işbirliğine ilişkin, okul yönetimince yapılması gerekenlerle, bu konuda Prof. Dr. Şevket Raşit Hatipoğlu Lisesi'nde yapılanlar yer almıştır. Araştırmadan aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Çevreyi tanıma çalışmaları yürütülürken planlama yapılmamakta, öğrencilere konuyla ilgili yeterli derecede ödev verilmemektedir. Okul çalışanları, çevrenin yapısı ve kaynaklan hakkındaki bilgiyi o çevrede yaşamaları ve uzun yıllar aynı okulda çalışmaları yoluyla edinmişlerdir. Okul yönetimi, yerel yönetimle ilişkilerinin çok yeterli olduğunu belirtmiştir. Kendisini tanıtacak bir ekibinin ve web sitesinin bulunmamasına rağmen okulun, iletişim araçlarını etkin kullanarak kendisini çevreye tanıttığı belirtilmiştir. Okulun, velilerle iletişim kurmakta çok sıkıntı çekmediği ve okulda olup bitenlerle ilgili olarak onları bilgilendirdikleri belirtilmiştir. Okulda düzenlenen etkinlikler çevre halkına duyurulmakta ve katılım sağlanmaktadır. Okulun misyon ve vizyonunu belirleme çalışmaları ve okul sonrası etkinliklerin düzenlenmesi orta düzeyde yeterli görülmüştür. Veliler arasında bir telefon zinciri vardır. Veliler nadiren ziyaret edilmektedir. Çevreyi oluşturan grupların temsilcilerinin okulda bulunması istenmemektedir.11 Okul binasının sadece bahçe kısmı çevre halkı tarafından kullanılabilmektedir. Okul, velilerine ve çevre halkına sağlık ve maddi yardım sağlayabilmektedir. Okul, çevre halkının eğitimine az katkı sağlayabilmektedir. Veliler için okulda bir toplantı yeri vardır. Okulda, okul öncesi eğitim verilmektedir. Okul yönetimi okul binası ve öğrencilerinin güvenliği için güvenlik kurumlarından tam destek almaktadır. Ailelerin evde çocuklarının derslerine yardımcı olmaya çalıştıkları bulunmuştur. Okul çalışanlarının gelişimi için uzman yardımının alınması çalışmaları orta düzeyde yeterlidir. Okul, hem kendisi hem de çevredeki yoksullar için sağlık, maddi yardım ve bina onaranı için gerekli yerlerle yeterli düzeyde işbirliği yapmaktadır. Öğrencilerin meslek seçimlerine yardımcı olmak için bazı meslek gruplarının temsilcilerinin okula davet edilmesi çok yeterli düzeydedir. Araştırmanın bulguları ışığında, okulun çevreyi tanıma, kendini çevreye tanıtma ve çevreye destek verme konularında yaptığı çalışmaların geliştirilmesi gerektiği; ancak çevreden destek alma konusunda fazla sıkıntı çekmediği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucunda okulun çevre ilişkileri için etkili bir plan yapması, veli formlarının uzman yardımı alınarak daha detaylandmlması ve formların doğru doldurulmasının sağlanması, okulu çevreye tanıtma ekibinin kurulması, tanıtım için okulun Web sitesinin oluşturulması, velilere sık sık ev ziyaretlerinde bulunulması, okul saatleri dışında okul binasının çevre halkının kullanımına açılması, yeterince eleman alınarak kütüphanenin işlerliğe kavuşturulması, halk eğitimi çalışmalarına destek verilmesi konularında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This research aims to study the relationship between schools and their community, observe and discuss the practices in a school and make suggestions according to the literature. The School-Community Relationship checklist used to collect data is developed by the researcher according to the literature through the recommendations of the specialists. This research is a case study based on the things that should be done to improve school community relationship and the practice at Prof. Dr.. Şevket Raşit Hatipoğlu Lisesi. The findings are as follows: There is no planning done whilst discovering the community and the students aren't given enough homework on the topic. Discovering the community task is mostly done by the other staff, families, and students themselves. Most of the staff have been living and working in the same area with the school so they know the structure and sources of the community. School management is reported to have good relations with the local government. It is found out that although the school doesn't have an introducing team or a web site, it is stated to take advantage of the press to make itself visible. The school can communicate with the parents well and informs them about what's happening at school. The activities held at school are announced to the public. The task to improve school's mission and vision and after school facilities are of medium level. There is a telephone ring among the parents. There are frequent home visits to the parents and the representatives of the groups from the school environment aren't always welcome at school. Only the school garden can be used by local people. The school can provide the local people with financial support and health service. On the other hand, it hasIV little help to the education of local people. There is a meeting hall for the families at school. Pre-school education is provided at school too. School management can receive help about the security of the school. Parents help their child's homework at home. Expertise provided for the professional development of the staff is of medium efficiency. The school can co operate with related institutions for getting health service, financial help, and repairing school well. To help the students in their career choice, members of some professions are invited to school and asked to give seminars. In the light of the findings, it is concluded that the school should improve itself on discovering the community, introducing itself to the community and providing support for the community, however it has little difficulty in receiving support from the community. According to the conclusions reached in the fight of the findings, the followings are suggested: that an efficient plan should be made and conducted on school community relations, that parent recognition forms should be detailed through specialist's help and their accuracy should be provided, that school introduction team should be established in order to prevent randomness, that the school should have a web site for introduction, that there should be frequent home visits to parents, that the school buiding should be available for community activities, that to support non-formal education the school should provide its building.